Co se zbylým cukrovím – upečte z něj dort nebo třeba oblíbené cakepops

Co se zbylým cukrovím: Někdy neodhadneme množství cukroví a po svátcích ho už nikdo nechce. Co tedy s ním? Praktičtější hospodyňky ho zamrazí a na Velikonoce jako když ho najdou. Nechceme-li jít touto cestou, připravíme z něj jiné sladké dobroty, na které už zmlsaná rodina nebo návštěva mít chuť bude.

Do pohárů nebo jogurtu

Cukroví lze jednoduše podrtit třeba válečkem a udělat z něj posypku na zmrzlinový nebo ovocný pohár. Nevadí, když budou některé kusy větší, pouze nalámané. Do poháru střídavě vrstvíme krém nebo zmrzlinu, ovoce a cukroví. Navrch ozdobíme šlehačkou a třeba lineckou kytičkou či krásně malovaným perníčkem. Jako krém můžeme zvolit pudink, ochucenou šlehanou smetanu nebo krém z mascarpone či tvarohu. Drcené cukroví se dá také přimíchat do jogurtu na svačinku místo granoly.

Kuličky „ala“ medovník

Zbylo-li nám hodně perníčků, připravíme si z nich medovníčky. Perníčky rozmixujeme nebo podrtíme a směs spojíme sladkým kondenzovaným mlékem (i karamelovým) nebo máslem a medem. Ukoulíme kuličky a obalíme je ve zbytku drobečků nebo v nasekaných vlašských ořeších. Vložíme do papírových košíčků, nebo napíchneme několik kuliček za sebou na špejli jako špíz.

Sladká lízátka (cake pops)

Čeká-li nás v nejbližší době dětská oslava, podrcené nebo rozmixované cukroví použijeme jako základ pro stále více oblíbené kuličky na špejli neboli cake pops. Jak na to:

 • Drť spojíme zbylým krémem, máslem nebo třeba sladkým kondenzovaným mlékem. Přidat můžeme i marmeládu, oříšky, kokos, sušené ovoce, kakao.
 • Vytvoříme kompaktní vláčnou hmotu, ze které tvarujeme větší kuličky.
 • Ve vodní lázni rozehřejeme čokoládu.
 • Připravíme si špejle nebo jiná napichovátka, namočíme je do čokolády či polevy a zapíchneme do kuličky. Spodní konec vsuneme do dírek obráceného cedníku a necháme v chladu zatuhnout, aby kuličky na špejli dobře držely.
 • Ztuhlé kuličky namočíme do čokolády a posypeme barevnými posypkami, oříšky, kokosem a podobně. Znovu necháme zatuhnout. Pak už je můžeme narovnat například do široké sklenice a party může začít.
 • Místo čokolády máčíme kuličky i v barevných cukrových polevách.

Foto: Pixabay

Dort z cukroví a jak na něj

Drť z cukroví můžeme použít jako základ těsta na pečený dort, bábovku nebo moučník na plech.

Ingredience:

 • rozmixované cukroví 500g
 • mouka hladká 4 lžíce
 • prášek do pečiva ¾ sáčku
 • velké vejce 1 ks
 • mléko dle potřeby
 • cukr – pokud je směs málo sladká

Nemáme-li tolik cukroví, váhu doplníme mletými oříšky, piškoty, kokosem a podobně. Přidat můžeme i hrozinky nebo jiné sušené či kandované ovoce, čokoládu na kousky, kakao nebo rum.

Postup:

 1. Suché ingredience smícháme, přidáme vejce a tolik mléka, aby vzniklo hutné těsto jako na perník.
 2. Směs nalijeme do vymazané a vysypané formy na dort, bábovky či jen na plech.
 3. Upečeme ve středně vyhřáté troubě, až je při zapíchnutí špejle suchá. Pokud by se těsto z vrchu pálilo, ubereme trochu teplotu a přikryjeme povrch pečícím papírem.
 4. Upečený moučník můžeme polít čokoládovou polevou, ozdobit šlehačkou a ovocem, promazat krémem nebo marmeládou. Je ale výborný i jen pocukrovaný. Porce lze také podávat s horkým ovocem a zmrzlinou.

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/clanky/2498-zbylo-vam-hodne-cukrovi-vyuzijte-je-do-poharu-nebo-upecte-fantasticky-dort-cukrovnik/, https://nasregion.cz/zbyle-vanocni-cukrovi-nevyhazujte-muzete-z-nej-upeci-kolac-ci-zavin-199261/, https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/665787/zbylo-vam-cukrovi-nejlepsi-recept-na-snadny-vlacny-moucnik-staci-pridat-4-suroviny.html, https://www.apetitonline.cz/recepty/buchta-ze-zbytku-cukrovi

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)