Lednová práce na zahradě: Zkrášlování záhonů

Zahrada

Letos nás zima překvapila poměrně vysokou teplotou, a tak už jsme jako na trní a nemůžeme se dočkat, až vyjdeme z domu či bytu a začneme pracovat na své zahrádce. Máte to také tak? Nedivíme se, protože sluníčko, které v odpoledních hodinách projde skrze mraky, nás vábí ven. Na zahradě nyní sice moc práce nenaděláte, tedy, co se týče pěstování, ale můžete ji začít zvelebovat. Připravili jsme pro vás tip na zkrášlení záhonů pomocí vrbových prutů a rovných větví z lísky. K tomu si nezapomeňte vzít také dřevěnou palici, metr a zahradnické nůžky.

O jakém zkrášlování hovoříme?

Už vás dále nebudeme napínat a prozradíme vám, co přesně tím zkrášlováním myslíme. Jde o lemování záhonu pomocí vrbového proutí. Tímto způsobem nenásilně a příjemně oddělíte záhon od jeho okolí, například od cestičky. Nemusíte stavět vysoké ploty, ale nízké bordury kolem záhonu s květinami či zeleninou, vypadají opravdu úchvatně. Navíc, pokud máte na zahradě kočku nebo psa, můžete tak před nimi ochránit úrodu. Co bude potřeba pro přípravu:

  • Na konstrukci rovné větve z lísky
  • Metr
  • Palici
  • Nůž
  • Zahradnické nůžky
  • Proutí z vrby

Základ neboli konstrukci si připravte z lískových větví. Zde záleží pouze na vás, jak vysoký plotek budete chtít. My volíme přibližně 60 centimetrů a rozestup mezi jednotlivými větvemi přibližně 30 centimetrů. Jednotlivé větve na jednom konci seřízněte do špice, a to pro dobré zatlučení do země. Je možné použít také silnější vrbové větve, ale to nedoporučujeme kvůli možnému zakořenění. Nyní pomocí palice zatlučte větve alespoň dvacet centimetrů do země.

plot
Foto: Pixabay

Začínáme s vyplétáním

Ještě předtím, než tento krok učiníte, doporučujeme vrbové proutky namočit. Stačí, když je namočíte večer do vany. Druhý den se můžete pustit do díla. Celý proces je jednoduchý. Připravené proutí proplétejte v polovině svislých lískových větvích, a to střídavě vně a uvnitř (nezapomeňte všechny pruty stlačovat mírně dolů). Pokračujte kolem dokola a poté vpleťte další patro. Aby byl výsledek co nejhezčí, doporučujeme, abyste konce proutků zastrkovali dovnitř stěny. 

A jelikož jde o přírodní materiály, všechny větve nebudou stejné a budou vám na plotě vznikat mezi. S těmi si poradíte jednoduše, a to tak, že vezmete tenké proutky a vpletete je stejným způsobem do mezer. Následně konce větví, které máte uvnitř, můžete šikmým řezem odříznout. (Výše uvedené foto slouží pro představu).

Zdroj: https://hobbyrecepty.cz/jak-vyrobit-prouteny-vypletany-plot-vrby/

https://www.zahradaapriroda.cz/jak-si-uplest-zivy-plot-z-prouti/

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)