Rostliny do ložnice: které ano a jakým se rozhodně vyhnout

Ložnice

Patříte-li mezi ty, kteří milují zeleň a nejraději by si ji dali do každé místnosti, jistě se také ve vaší ložnici vyjímá několik exemplářů. Zatímco obecně se dá říci to, že rostliny do ložnice jsou dobrý nápad, protože zlepšují náladu, podporují kreativitu, snižují úroveň střesu a přirozeně filtrují vzduch, nemusí to platit vždy. Ve skutečnosti mohou některé rostliny v ložnici narušit kvalitu vašeho spánku. A proto se vyplatí znát nejenom rostliny, které jsou vhodné, ale také ty, kterým se vyhnout.

Rostliny do ložnice

Mezi nejlepší pokojové rostliny do ložnice patří ty, které nevyžadují tolik údržby a neprodukují oxid uhličitý (u těchto rostlin se nemusíte bát, že vás v noci udusí). Naopak bychom měli volit takové rostliny, které vzduch čistí a produkují kyslík. Náročnost údržby už záleží na tom, jak rádi o své rostliny pečujete. A nyní už přejděme k rostlinám, které jsou nejlepší a nejhorší.

ANO: Tchýnin jazyk (Dracaena trifasciata)

Dříve jsme ji mohli najít také pod latinským názvem Sansevieria trifasciata. Jedná se o rostlinu, která je velice nenáročná. V noci uvolňuje kyslík, který údajně pomáhá vylepšit kvalitu spánku. Tato rostlina má ráda světlá stanoviště, pozor ale na přímé slunce, které by mohlo spálit listy. Tchýnin jazyk vám odpustí i velice nepravidelnou zálivku.

Tchýnin jazyk

Foto: Pixabay

ANO: Filodendron převisnutý (Filodendron hederaceum)

Známý taktéž jako filodendron srdčitý, protože má srdčitý tvar listů. Říká se, že tuto rostlinu není možné zničit. Takže pokud hledáte nenáročnou rostlinu do ložnice, která má převislý růst, jste na správné adrese. Listy dokážou odstranit formaldehyd z ovzduší. Mezi mínusy této rostliny ale patří její toxicita při požití. Zavěste ji tedy v dostatečné výšce, ať se k ní nedostanou děti ani domácí mazlíčci. Rostlina má ráda jasné světlo a občasnou zálivku.

NE: Bonsaje

Do ložnice naopak nedávejte bonsaj, a to zejména pokud máte citlivou pokožku. Při zalévání, prořezávání a tvarování bonsají může dojít k podráždění pokožky. Navíc se jedná o rostlinu, která vyžaduje spoustu péče, častou zálivku a velké množství světla.

NE: Orchideje

Ani tyto oblíbené kvetoucí rostliny bychom neměli dávat do místnosti, ve které spíme. Existují lidé (je jich ale velmi málo), kteří mají na tuto nádhernou rostlinu alergii. Ta se může projevit jako nepěkná kožní reakce. Údržba některých druhů orchidejí navíc může být náročná.

NE: Africké fialky (Saintpaulia)

Další oblíbené kvetoucí rostliny jsou schopné zachycovat prach díky svým chlupatým listům. To ale může být nevhodné u lidí, kteří jsou na prach alergičtí. Tyto rostliny vyžadují vysokou vlhkost, což může způsobit náročnější pěstování.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pokojovky-loznice-30000112.html

https://puffy.com/blogs/bedroom/the-best-and-worst-indoor-plants-for-your-bedroom

https://casper.com/blog/plants-in-the-bedroom/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!