Dřevěná udírna

Čas uzení je tady! Jaký typ udírny pořídit?

Podzim už konečně dorazil a s ním i nižší teploty. Pro někoho čas, kdy už začíná uvažovat o zimních radovánkách, pro jiného jasný povel k nakládání masa a uzení. Jestliže patříte mezi začátečníky a uvažujete o pořízení udírny, rozhodně jste na správném místě. My se totiž na jednotlivé druhy udíren zaměříme poněkud podrobněji. Je jasné, že každému vyhovuje něco jiného, přesto se pokusíme upozornit na výhody i nevýhody jednotlivých modelů.

Dřevěná klasika

Mnozí lidé nedají dopustit na dřevěnou udírnu. Přece jenom je vyrobena z ryze přírodního materiálu, voní dřevem a jakékoli potraviny se v ní dokážou bez problémů vyudit. Jen je zapotřebí předeslat, že může poměrně rychle podléhat zkáze. Řešení představuje nákup stavebnicového systému, kdy je možné udírnu uschovávat a vytáhnout ji pouze tehdy, když potřebujete aktuálně udit. Některé modely bez problémů jednoduše rozložíte na část topeniště, kouřovod, odkapávací plochu a samotnou udírnu. Velkou nevýhodou dřevěných udíren je fakt, že při nižších teplotách rychleji prochladnou.

Uzené maso

Uzené maso: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Kovové variace

Vydrží samozřejmě mnohem delší dobu než dřevěné, nicméně i u nich je zapotřebí počítat s poměrně rychlým prochladnutím. V každém případě vybírejte klasický model s dlouhým kouřovodem. Na nějaké různé varianty spojené s grilem zapomeňte! V multifunkčním zařízení bez dlouhého kouřovodu nikdy nevyudíte tak jako v klasické udírně!


Zajímavé publikace o uzení: Zdroj obrázku Heureka.cz

Zděná udírna lépe drží teplo

Máte trochu času a peněz? Pak neváhejte a postavte si udírnu zděnou. Počítat u ní musíte s tím, že na zahradě bude trvale, nicméně může vypadat perfektně. A uzení v ní? Vynikající. Přikládat budete minimálně. Ano, sice se pomaleji roztápí, nicméně poté drží dokonale teplo. Vy už se můžete následně starat pouze o to, jak připravit ony skvělé uzené speciality.

Udírna: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

12 komentářů

 1. Petr Meduna Odpovědět

  Při stavbě udírny je dobré udělat dvojitý strop:
  první strop (po vyzdění obvodových stěn) je plný a v rozích stropu udělat otvory cca10x10 cm, v druhém stropu je uprostřed otvor pro komín. Stropy jsou
  od sebe min.20cm.
  Účel: teplo a kouř se rozprostře po celé udírně a neodchází prostředkem do komínu.

 2. Lapis Odpovědět

  Dřevěnou udírnu můžeš obložit polystrenem, tak udržíš teplo a navíc ji nemusíš roztápět> je dobře mít komínovou klapku, aby chytla zpočáku tah. Na dno nádobu s vodou, maso tolik nevysychá. Ať se podaří.

  1. bobr Odpovědět

   Nevím zda kolem udirny si někdo dovolí dát polystrenem izolaci,to je nesmysl!! V udirně je potřeba mít 75stupnů a na začátku při osicháni až 95stupně ,skuste co při této teplotě co provede polysteren!!
   Šlo by to pouze při uzeni studeným kouřem a tam zas izolace není potřeba. V zimě a větru jedině zděná.

 3. Milan Odpovědět

  Kamenná udírna je dobrá, ale má i svoje nevýhody. Po čase jak se cihly rozehřejí tak se šrutky blíž ke stěnám rychleji udí, a když se nepřeloží je možnost, že budou víc upečené než vyuzené. Je taky potřeba udírnu než tam přijdou šrutky pořádně kouřem vysušit, jinak je nebezpečí že se maso zapaří. Pořídil jsem si dřevěnou udírnu a jsem s ní naprosto spokojen.

 4. Stanislav Kolařík Odpovědět

  Někde v časopise byl nápad postavit udírnu na půdě.Vyzkoušel jsem a jsem spokojen.Je zděná a udím asi 20krát ročně.Jediná nevýhoda:Co půl hodiny musím vyšlapat do druhého poschodí.Když jsem ji stavěl bylo mi asi 30 nevadilo.Dnes v 70ti už to někdy vadí.

 5. David Odpovědět

  Mám zděnou udírnu po dědovi velikost 100x100x200 cm a jsem s ní spokojen ikdyž na uzení stčí obyčejná almara?? jako nápad by to nebylo špatné nějaku 100 roků starů almaru ale jaký by byl výsledek po rekonstrukci šatníku na udírnu? nemáte něko zkušenosti?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *