Batáty vs. brambory: Rovný souboj končící remízou

Batáty

Považujete batáty za určitý typ brambor, které jsou jen poněkud sladší? Ostatně už anglický název sweet potatotes jednoznačně poukazuje na to, že s bramborami asi budou mít něco společného. Bátaty jsou také kořenové hlízy podobně jako brambory, nicméně jedná se o rostlinu povijnici batátovou. Ta se řadí do čeledi svlačcovitých. S klasickými bramborami, na něž jsme v našich končinách zvyklí, fakticky nic společného nemají. Přesto si takové malé porovnání především pro pobavení uděláme.

Brambory jsou známější

Nepochybně. Batáty se u nás v podstatě objevily dříve než brambory, nicméně takovou oblibu si nedokázaly nikdy získat. Důvodů je vcelku hodně. Tím asi nejpádnějším je fakt, že jsou vcelku velké a hůře se s nimi manipuluje, a to i při sázení. S bramborami je práce jednodušší a ne menší ploše se jich vypěstuje nepochybně větší množství. Batáty mají také značně výraznější chuť, což se u veřejnosti nedočkalo velkého úspěchu.

Brambory

Foto: Pixabay

Zdravější jsou zřejmě batáty

V porovnání z hlediska zdraví očividně vítězí batáty. Složení obou plodin je velmi podobné, jen sacharidů obsahují batáty více. Mimo jiné obě plodiny obsahují také vitamín C, vápník, draslík nebo spousty antioxidačních látek. V čem jsou tedy batáty zdravější? Především z pohledu obsahu beta karotenu. Ten se ukrývá v jejich slupce. Jen pro ilustraci, jeden šálek batátů obsahuje 375 % celkové denní dávky beta karotenu. Další skvělou látkou v batátech je kyanidin. Ten má vynikající antioxidační vlastnosti. Jinak se batáty považují za plodinu s nízkým glykemickým indexem, a to i přes fakt, že jsou sladší než brambory.

Batáty odrůdy

Foto: Pixabay

A chuťově?

Tak tady si jen velmi těžko dokážeme troufnout určit vítěze. Milovníci exotických chutí spíše upřednostní batáty. Svou domovinu mají hlavně ve Střední a Jižní Americe. Naopak u nás zřejmě lidé spíše sáhnou po bramborách. Co člověk, to jiné chutě.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.