Syntetická hnojiva nahraďte přírodními

Koňský hnůj

Dodávání živin nejrůznějším rostlinám je nesmírně důležité, a možná i proto si mnozí z nás zvykli na syntetická hnojiva, jejichž užití je většinou velmi jednoduché a rychlé. Jejich použití je přitom většinou zbytečné. Existuje totiž spousta ryze přírodních alternativ, které jsou účinné a kvalitní. My se na ně v následujících řádcích soustředíme, nicméně prvně se podíváme na to, že mohou být i momenty, kdy se bez umělých hnojiv úplně obejít nelze.

Náročné hnojení trávníku

Najít ekologickou alternativu trávníkového hnojiva by byl zřejmě nadlidský výkon. Spousta lidí se nechce vzdát nádherného travního koberce bez jakýchkoli jiných rostlin. Dokonalý střih mu navíc dá nádherný vzhled. Přesto je zapotřebí čas od času pohnojit. Optimální je ubrat dávkování hnojení syntetickými hnojivy, případně volit hnojiva pomalu rozpustná, která dokážou dávkovat živiny poměrně dlouhou dobu. 

Trávník

Hnůj jako klasika

V minulosti byl právě hnůj jakýmsi univerzálním hnojivem, jež používali všichni. Dnes tomu tak není a hnojí jím hlavně ti, kteří chovají hospodářská zvířata. Hnoji mnohdy někteří vyčítají nerovnoměrný výskyt živin, nicméně obsahuje mraky mikroorganismů, které jsou pro půdu ideální. Optimální je hnůj s minimálním obsahem vody, což lze říct o koňském. Výborný je také ovčí, jenž je ale minimálně dostupný a naopak nevhodným se jeví prasečí.

Hnůj

Kompostování se vyplatí

Organická hmota by neměla končit pouze na skládkách. Kompostování je ideální záležitostí a rozhodně se nevyplatí na něj zapomínat. Kompostem je možné hnojit skoro všechny rostliny. Jestliže je skutečně dobře zetlený, bez problémů si jím můžete dovolit hnojit i cibuloviny. Ty jinak moc hnojiva s organickou hmotou nemusejí.

Kompost

Dřevěné uhlí se hodí

Mnozí dřevěné uhlí jako hnojivo ještě neobjevili, což je škoda. Jde o materiál, kterým se hnojilo již v dobách dávno minulých. Půda hnojená právě dřevěným uhlím se dokonale obohatí a je úrodná hodně dlouhou dobu.

Zelené hnojivo

Zajímavou volbou je také výsev rostlin spadajících do kategorie zeleného hnojení. Mnohé rostliny mají právě své kořeny obydlené některými bakteriemi, které jsou pro oživení půdy optimální. Tyto rostliny umí proměňovat dusík ze vzduchu na látky pro další plodiny ideální.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.