Průvodce pěstováním rebarbory

I když obvykle používáme tyto červené, růžové nebo nazelenalé stonky k přípravě koláčů a džemů, reveň kadeřavá neboli rebarbora (Rheum rhabarbarum) je ve skutečnosti vytrvalá zelenina. Má husté stonky a krásné, velké listy. Buďte opatrní, protože listy této rostliny jsou díky vysoké koncentraci kyseliny šťavelové jedovaté. Můžete je přidat do hromady kompostu po sklizni konzumních stonků.

Obtížnost pěstování

Tato zelenina je velmi snadná na pěstování, a to i v nejchladnějších oblastech, kde půda v zimě zamrzá. Je to proto, že rostlina vyžaduje chladné období s teplotami pod 4,5 °C. Po výsadbě můžete začít sklízet stonky již od druhého roku výsadby a vaše rebarbora bude produktivní nejméně deset let od tohoto období. Níže jsou popsány základní podmínky pro pěstování.

Základy pro pěstování

Rebarbora vyžaduje plné slunce nebo částečný stín. Nejlépe jí vyhovují zimní teploty pod 4,5 °C a letní teploty pod 24 °C. Aby se dosáhlo co největšího výnosu, půda by měla být hluboká, dobře odvodněná, úrodná a s vysokým obsahem organických látek. Je vysoce tolerantní k mrazu a mezi dobré společníky této rostliny patří cibule, česnek, zelí, kapusta, brokolice, vodnice, fazole a růže.

Výsadba

Brzy na jaře začněte sázet kousky pupenů nebo korun se dvěma růžovými knoflíky nahoře, přibližně 2,5 – 5 cm hluboko ve vlhké zemi. Jakmile na začátku léta zelenina vyroste, odstraňte stonky květů, abyste zvýšili produkci rostliny. Sazenice rostlin by měly být vzdáleny asi 30,5 až 61 cm od sebe v řadách, které jsou od sebe vzdálené 60 až 90 cm. Ideální pH půdy je 5,5 až 6,5.

Péče o rostlinu

Během prvních dvou let pravidelně kontrolujte vlhkost rostliny, protože rebarbora netoleruje sucho. Co se týká hnojení, naneste 115 gramů hnojiva na 0,8 čtverečních metrů. Používejte hnojivo s vysokým obsahem dusíku nebo vyzrálý hnůj kolem rostliny ihned po prvním jarním mrazu, během druhého roku růstu.

Sklizeň

Rebarboru můžete sklízet od dubna do června. Začněte sklízet od druhého roku výsadby a pokračujte v příštích deseti letech.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!