Batáty je možné vypěstovat i na balkoně – nejdříve vás potěší svými dekorativními listy a později i jedlými hlízami

Batáty je možné vypěstovat i na balkoně: Pěstování batátů v květináči je snadné a může být velmi uspokojivé, pokud dodržíte několik základních kroků.

Vyberte si dostatečně velký květináč s dostatečnou hloubkou. Batáty potřebují pro růst dostatečný prostor, takže vyberte květináč o hloubce alespoň 30 cm. Půdu pro výsadbu smíchejte s kompostem nebo hnojem.

Jak pěstovat batáty v květináči

Vysaďte sazenice batátů do květináče. Sazenice by měly být zasazeny v půdě asi 5 cm hluboko a umístěny asi 30 cm od sebe. Myslete tak na to, že potřebují hodně slunce a tepla. A pravidelnou zálivku. Půda v květináči musí být stále vlhká, ale ne přemokřená. Při hnojení pak použijte hnojivo s vysokým obsahem draslíku, který podporuje růst hlíz.

Jak využít batáty

A co si s lahodnými hlízami počít? Níže najdete několik tipů.

Sladkosti z batátů

Vyrobte si batátové pyré a využijte ho stejně jako dýňové do koláčů a moučníků. Můžete z něj také udělat sladké kuličky, smícháte-li jej s ořechovou moukou a obalíte v kakau či kokosu. Děláte-li lívanečky z banánů, zkuste použít rozmačkané vařené batáty.

Foto: Pixabay

Pečené batáty

Batáty nakrájené na kolečka nebo jen nakrojené do vějíře, pokapané olejem, sojovou omáčkou, posypané kořením či potřené česnekem jsou skvělé samostatně s dipem nebo jako příloha k masu.

Hranolky a chipsy

Hranolky ze sladkých brambor jsou výborné, jen se musí konzumovat ihned po usmažení, brzy totiž změknou. Chipsy připravte nakrájením batátů na co nejtenčí kolečka, pokapejte je sojovou omáčkou s troškou oleje a sušte v troubě nebo v sušičce dokřupava.

Batáty v salátech

Použijte batáty pečené nebo dušené v páře, aby vynikla jejich nasládlá chuť. Obohatí saláty studené i teplé.

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/sladke-brambory-bataty-povijnice-batatova-pestovani, https://www.zahradnictvi-flos.cz/ipomoea-batatas-yellow-povijnice-batatova-yellow.html, https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/bataty-ipomoea-batatas/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)