Topinambur

Znáte topinambury?

Už vás unavuje neustálé nakupování tradičního ovoce a zeleniny? Pokud ano, pak není nejmenší důvod, proč byste měli u starých zvyků zůstávat. Vždyť v současných supermarketech lze zakoupit různé nové druhy ovoce i zeleniny. Typickým příkladem jsou například topinambury. Že jste tento název doposud neslyšeli? Pak jste na správné adrese, protože si je v následujících řádcích poměrně podrobně představíme.

Odkud se vzaly?

Topinambury byly do Evropy přivezeny podobně jako brambory z Ameriky. Stalo se tak za dob Kryštofa Kolumba. Běžně je pěstovali indiáni v Severní Americe. K nám se rozšířily z Německa. Především v 17. století za třicetileté války hrály velmi důležitou roli, jelikož dokázaly uchránit před hladem spousty lidí. Tradičně jsou označovány jako židovské brambory. I Itálii se jim říká girasole. V obchodě se ostatně nejspíše setkáte právě s plody vypěstovanými v Itálii.

Topinambur

Nedaří se bramborám? Pěstujte topinambury

Jestliže se u vás nedaří bramborám, topinambur představuje optimální alternativu. Rostlina se dorůstá výšky klidně i kolo 2 metrů a vědecky je označována jako slunečnice topinambur. Ostatně květy se do jisté míry slunečnici podobají. Rostliny se množí prostřednictvím hlíz, jež se ostatně také konzumují. Na rozdíl od brambor potřebuje rostlina topinamburu mnohem větší množství vláhy. Jestliže ji nemá, hlízy jsou minimální. S vyššími výnosy se setkáte, když budou rostliny v kypré půdě pohnojené optimální chlévskou mrvou. K vysazování hlíz je optimální přistoupit hned na jaře. Hlízy lze rozdělit i na menší části, aby měla každá jedno očko.

Topinambur

Sklizeň, uskladnění a využití topinambur

Rostlina dokáže vydržet na jednom místě zhruba od 4 do 6 let. Hlízy se sklízí na podzim od října až do zimy. Rostlina se vyvrátí a hlízy ihned uvidíte. Sklízejte je velmi opatrně, po poškození rychle hnijí. Skladování je ideální ve sklepě, kde nemrzne. Dát je lze třeba do bedniček nebo do neuzavřeného pytle. Při volném uložení velmi rychle schnou. Topinambury se dají konzumovat syrové. Není problém je ale uvařit stejně jako brambory. Hlízy obsahují minimum tuku, hodí se i při redukční dietě. V topinamburu jsou obsaženy také draslík, železo a hodně inulínu.        

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

 1. Milan Čechák Odpovědět

  Letos na jaře jsem dostal pár hlíz a hned jsem je nasadil. Nejprve asi třímetrový řádek v odstupech jako u brambor. Pak jsem vyčetl, že by mi topinanbury mohli zaplevelit zahradu, tak jsem nechal v zemi jen tři důlečky s asi 4-5 ti hlízami. Na podzim jsem sklidil plný košík hlíz, které jsem po ochutnání vařené, na grilu a za syrova vysypal do popelnice. Pěstovat se dají, ale jíst se dají jako prevence před smrtí hladem.
  Milan Čechák

  1. ferda brebenec Odpovědět

   Nesmíš taky hned všemu věřit. Topinambur se dá použít jako „brambor“, ale ne na všechno. Za syrova ho může sežrat jenom blázen a jako přílohu to samý. Ale například bramborák je z něho luxusní. Hlíza bez chuti prostě potřebuje výtazné koření. Ale z topinamburů mívají radsot sousedi. Horší plevel je totiž jen pampeliška … 🙂

 2. Ferda Brabenec Odpovědět

  Nesmíš taky hned všemu věřit. Topinambur se dá použít jako „brambor“, ale ne na všechno. Za syrova ho může sežrat jenom blázen a jako přílohu to samý. Ale například bramborák je z něho luxusní. Hlíza bez chuti prostě potřebuje výtazné koření. Ale z topinamburů mívají radsot sousedi. Horší plevel je totiž jen pampeliška … 🙂

 3. julča nováková Odpovědět

  Topinambury se dřív pěstovali pro prasata,jako dítě jsem je jedla syrové,připomínaly vzdáleně kedlubnu.Ale jako náhrada brambor v žádném případě.

 4. Jiří Landa Odpovědět

  Málo kdo ví že Topinambury jsou dobré hlavně pro diabetes protože snižuje hladinu cukru v krvi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *