Vypadají vaše mandarinky takto? Zřejmě je špatně skladujete

Mandarinky

Tropického ovoce jsou doslova plné pulty všech supermarketů. Nakoupit si prakticky jakékoli není nejmenší problém. Pravda je ovšem taková, že ne vždy se vám podaří sehnat jednotlivé plody v kvalitní podobě. Typickým příkladem budiž mandarinky. Právě na ně se soustředíme v tomto článku. Jednak se podíváme na pravidla, jež je zapotřebí brát v potaz při jejich nákupu, a také na nejčastější chyby, jichž se dopouštíme při uskladnění.

Vybírejte očima i pohmatem

Mandarinky je zapotřebí už prodejně prohlédnout. Vždyť mohou být v regálu dlouhou dobu, což samozřejmě vede k hnilobě. Zvláště v momentu, kdy jsou naskládané na v bedničkách na sobě. Tlak pochopitelně také způsobuje rychlejší znehodnocení plodů. V každém případě si mandarinku vezměte do ruky a lehounce zjistěte, jestli je měkká, nebo naopak hodně tvrdá. V prvním případě bude nejspíše optimální pro co nejrychlejší konzumaci. V druhém by měla vydržet delší dobu v solidním stavu.

Nejčastější chyby při skladování mandarinek

Může jich být samozřejmě hned několik. My se podíváme na tři, které bývají nejčastější a vedou k rychlé zkáze těchto tropických citrusovitých plodů.

Pokojová teplota stačí

V žádném případě! V pokojové teplotě mohou být mandarinky pouze krátkodobě. Optimální je vytáhnout plodu a dát je to košíku několik hodin před konzumací. Ideální teplota pro skladování mandarinek by se měla pohybovat okolo 8 stupňů Celsia. Můžete je klidně dát i do ledničky, nicméně mnohem vhodnější je sklep nebo jiná místnost s teplotou pohybující se okolo zmiňované hodnoty.

Mandarinky

Mandarinky je zapotřebí umýt

Ne, mandarinky rozhodně neumývejte vodou. Na jejich slupce se totiž nachází ochranná vrstva, jež by byla právě proudem vody poničena. Plody by se mnohem rychleji kazily.

Klidně je lze dát na sebe

Pokud můžete, tak to raději nečiňte. Otlaky se postupně mohou měnit v místa, kde se budou mandarinky kazit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.