Čas na vlastní papriky: Výsev paprik krok po kroku

Výsev paprik

Polovina února představuje nejvyšší čas pro výsev paprik. Pokud jste tedy ještě nezačali, měli byste tak učinit co možná nejdříve. Jen tak totiž stihnete vypěstovat krásné papriky, které vám budou sousedé závidět. My se v následujících řádcích zaměříme na to, co všechno byste měli dodržet. Popíšeme výsev paprik velmi podrobně a samozřejmě vše zdokumentujeme i obrázky.

Co všechno je třeba promyslet

V hlavě byste měli mít hned několik myšlenek. My je zformulujeme do následujících rad:

  • nevysévejte příliš brzy,
  • zvolte správný pěstební substrát,
  • ochraňte rostliny proti chorobám houbovitého původu,
  • poskytněte sazenicím dostatek prostoru,
  • zajistěte potřebnou teplotu.

Výsev paprik

Foto: Radek Štěpán

Kdy vysévat?

Termín výsevu je jasný, řeč už byla o tom, že je ideální polovina února pro papriky určené do studeného skleníku nebo foliovníku. Do vytápěného skleníku je třeba vysévat už v polovině ledna. Papriky pro volný růst venku se vysévají až začátkem března. Když vysejete v jakémkoli termínu týden před nebo týden po tom, nic moc hrozného se nestane.

Výsev paprik

Foto: Radek Štěpán

Kvalitní výsevní substrát se vyplatí

Substrát pro výsev by měl mít nízký obsah živin a upravené pH. Ideálně by se mělo pohybovat mezi 6 až 8. Pozor na kyselejší zeminy a směsi obsahující nějaká hnojiva. Výbornou volbou je navlhčený hrubý typ agroperlitu.

Výsev paprik

Foto: Radek Štěpán

Dostatečná vlhkost a teplota

Substrát by měl být přiměřeně vlhký s tím, že teplota by se měla pohybovat ve dne kolem 26 až 30 stupňů Celsia a v noci mezi 20 až 22 stupni. Po objevení děložních lístků už by teploty měly oscilovat mezi 20 až 22 stupni, respektive mezi 14 až 16 stupni. Malé semenáčky pak bude zapotřebí přepikýrovat do pěstebního substrátu, aby měly dostatek živin.

Potřebné místo

Pro bezchybný vývoj rostlin je zapotřebí dostatek prostoru. Ideálně si jedna rostlina zaslouží 40-60 cm2. Jedná se o spon 8×5 až 8×8 cm.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.