Výroba domácího aromatizovaného cukru jako zajímavý vánoční tip

Vanilkový, skořicový nebo s citronovou kůrou… Nabídka aromatizovaných cukrů bývá v obchodech značně omezená. A přitom právě ony mohou být tím, co pozvedne vaše vánoční cukroví, ale i všechny ostatní zákusky a dezerty, na úroveň hodnou šéfcukráře.

Vyrobte si je doma s předstihem, jedině tak se skvěle rozvoní a při použití během pečení se postarají o skutečně výrazné aroma. A jaké si vyrobit? Možností je hned několik.

Aromatizovaný květinový cukr

Vyberte si květiny, které opravdu příjemně voní, a nasušte je. Dost možná mát doma sušené růže, šeřík nebo třeba lipový květ. Ty všechny jsou pro aromatizaci cukrů skvělé. V sezóně lze použít i květy čerstvé. Jednoduše je za suchého dne posbíráme a prosypeme cukrem. Množství cukru volíme tak, aby byly květy důkladně obaleny (totéž platí i pro květy sušené). Vše uložíme v dobře uzavíratelné nádobě a necháme 14 odpočívat. Každý den protřepáváme. Po této době stačí cukr prosít nebo přebrat a je hotovo.

Náš tip: při použití čerstvých květů se vyplatí cukr ještě trochu přesušit.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ovoněný cukr s citrusovou kůrou

Také se vám nelíbí produkt z obchodů, ve kterém se obvykle nacházejí jen stěží poživatelné kousky citronové kůry? Jděte na to jinak. Použijte usušenou kůru z biocitronů a rozdrťte ji na co nejmenší kousky. Poté ji společně s cukrem rozemelte nebo rozmixujte. Výsledkem bude nádherně voňavý moučkový cukr, který poté stačí už jen přesít a použít.

Náš tip: nemusí jít jen o kůru z citronů, skvělá je také ta pomerančová nebo z limety.

Ovocný aromatizovaný cukr

Zbyla vám z přípravy marmelády nebo jiné podzimní pochoutky nespotřebovaná ovocná semínka se zbytky dužiny? Nasušte je, poté protlačte přes jemné sítko a dužinu smíchejte s cukrem. Rozmixujte a máte hotovo. Totéž lze udělat i s několika sušenými plody – jahody, maliny nebo rybíz se k tomu účelu hodí nejlépe. Cukr navíc dostane i zajímavou barvu. Tu můžete regulovat přidáním ovocné složky. Uplatní se při zdobení i samotném pečení.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)