Tonka fazole se používají v nejdražších restauracích

Tonka

Tonka fazole nebo také tonkové boby nejsou navzdory svému názvu skutečnými boby nebo fazolemi. Jedná se o semena stromu Dipteryx odorata (česky silovoň obecný), která jsou fermentovaná. Používají se jako aromatické koření zejména v dezertech. Jsou velké 2,5 až 3 cm a hmotnost jednoho semena činí 1 g. Silovoň obecný pochází z Jižní Ameriky (oblast Venezuely, Kolumbie apod.).

Jak vypadají tonka fazole?

Tonka fazole mají černou barvu a tvar tak trochu jako mandle. Povrch je zvrásněný a hrbolatý, barva uvnitř je světle hnědá. Aroma těchto fazolí můžeme přirovnat k hořkým mandlím s příměsí vanilky a vůní hřebíčku a magnólie. Tonkové boby mohou být použity do studených i teplých pokrmů. Hojně se používají například ve francouzské kuchyni, a to na přípravu zmrzliny, moučníků i dezertů. Fazole se používají buď nastrouhané, nebo ve formě výluhu. Díky svému aroma jsou tonkové boby využívány také v parfumerii.

Tonka

Tonka fazole: Foto Commons.wikimedia.org

Jak s tonka fazolí pracovat v kuchyni?

Tonka fazole se používají podobně jako muškátový oříšek: méně je více. Obvykle se strouhají a jako prášek se používají jako jakékoli jiné suché koření. Můžete ho například smíchat s moukou a upéct si chléb s příchutí tonky. Nebo jej smíchejte s cukrem a vytvořte nejrůznějších dezerty. Tonka fazole můžete přidat do různých tekutin (jako je mléko nebo smetana), kde se povaří při střední teplotě. Příliš silný var však mění chuť tohoto koření.

S čím kombinovat tonkové boby?

Tonka fazole se skvěle hodí k čokoládě a sladkému ovoci, jako jsou jahody nebo meruňky. Díky komplexní chuti tonky je také zajímavou koktejlovou přísadou, přičemž velmi dobře funguje s whisky a koňaky. Stejně jako vanilka se fazole tonka nejčastěji používají ve sladkých pokrmech – ale experimentálnější kuchař může zjistit, že příchutě fungují také v pikantním kontextu. Tonka fazole se používá například k ochucení majonézy.

Na území USA jsou zakázány

Vůně tonkových bobů pochází z chemické sloučeniny zvané „kumarin“. Tato látka by podle studií na zvířatech měla ve zvýšeném množství vést ke vzniku jaterních problémů. Vzhledem k tomu, že v Americe platí úplný zákaz jakýchkoli přísad obsahujících kumarin, existuje mnoho dezinformací o toxicitě tonka fazolí. Nicméně další potraviny obsahující kumarin, jako je levandule nebo třeba skořice či lékořice, byly u tohoto zákona vyjmuty.

Jsou tonka fazole toxické?

Ve skutečnosti byste museli zkonzumovat celých 30 tonkových bobů, aby se hladina kumarinu v nich obsažená stala nebezpečnou. Přitom na přípravu 25 až 50 pokrmů postačí jediná tonka fazole. Toto koření ještě není běžnou ingrediencí, takže pokud ji chcete vyzkoušet, budete muset trochu hledat. Tonka fazole v kuchyni používejte střídmě a skladujte je v uzavřené nádobě.

Tonka fazole: Náhledové foto Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!