Vyhodit červivé houby? Věčná otázka s různými odpověďmi

Hřib dubový

Hřibovitých hub je aktuálně v lesích poměrně velké množství a s jejich výskytem logicky vyvstává otázka, zdali bychom měli používat i ty červivé. Nyní na podzim je červivost poněkud nižší, než tomu bylo u prvních hub na jaře, nicméně i tak je třeba se u červivých hub pozastavit. Mohou larvy hmyzu člověku nějak ublížit? Názory na houby napadené červy se různí.   

Zkušení houbaři okrájí houby již v lese

Jednoznačně. Silně napadené plodnice je optimální v lese nechat. U méně napadených vykrájet nejvíce postižená místa. Odpad z hub je nejlepší nechat právě v lese, poslouží mnohem lépe než v popelnici u domu.

Červivý hřib dubový

 Červivý hřib dubový: Foto Radek Štěpán

Červíci jedovatí nejsou

Většinou se jedná o larvy bedlobytek. Jedovaté nejsou. Ostatně v mnohých kuchyních jsou červi běžnou součástí jídelníčku. Na afrických a asijských tržištích se s červy běžně setkáváme. Třeba v Itálii se standardně prodávají sušené červivé houby. Prožrané plodnice nikomu nevadí a lidé se nad nimi nijak nepozastavují. V Česku také plodnice minimální stupeň červivosti snesou. Při sušení červi stejně musí samotnou houbu opustit.

Hřib dubový po útoku slimáka: Foto Radek Štěpán

Lidé mají k takovým houbám většinou odpor

V jiném kraji mohou panovat jiné mravy. Nenajdeme moc lidí, kteří by si rádi dopřáli porci hub plnou mrskajících se červíků. Larvy by také měly zanechávat v houbě exkrementy, což není zrovna nic dvakrát chutného. Když jí, tak logicky také vylučují. Tak to prostě je, nicméně i přesto je exkrementů minimální množství. Moc vábně nevypadají ani červíci, které nasušíte. Většinou v polévce nebo v jiných tekutějších pokrmech vyplavou na povrch a degradují vzhled jídla. Chuť k jeho konzumaci se pak logicky minimalizuje.

Zdroje info: https://zivotvcesku.cz/cervive-houby-v-kuchyni-obsahuji-larvy-hmyzu-popsal-mykolog-rekl-zda-je-mozne-je-jist/
https://www.jsmekocky.cz/clanek/monika-dokoupilova/zajimavosti/cervive-houby-snist-nebo-okamzite-vyhodit

 Červivý hřib dubový: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.