Dřínky: způsoby zpracování těchto plodů

Dřínky

Dřínky jsou plodem stromu s názvem dřín obecný a jsou plné vitamínu C. Vyrábí se z nich celá spousta produktů, které se užívají zejména na podporu imunity. Dřín obecný roste na teplejších mezích po celé Jižní Moravě a severozápadních Čechách. Dorůstá do výšky 2 až 8 metrů a miluje sluníčko. Plody dozrávají na konci léta a sbírat je můžeme obvykle až do října. Jak je můžete trochu netradičně využít?

Dřínková omáčka

Stejně jako se s šípků připravuje omáčka, můžete připravit omáčku také z dřínků. Podáváme ji nejlépe ke zvěřině. Zvolený kousek masa (asi 450 g vcelku) si omyjte a dejte stranou. 100 g cibule, 100 g celeru a 100 g mrkve oloupejte a nakrájejte na kostičky. V hrnci vhodném i do trouby rozpusťte 10 g másla a pak přidejte 2 lžíce oleje. Na rozpáleném tuku osmahneme kořenovou zeleninu. Přidáme trochu cukru, aby zelenina zkaramelizovala. Poté přidáme maso a necháme jej zatáhnout ze všech stran. Podlijeme vývarem a vlijeme 150 ml červeného vína. Přidáme koření: 1 bobkový list a 2 kuličky nového koření, sůl a pepř. Přiklopíme a dáme do trouby na 180 °C péct asi 2 hodiny. Poté odklopíme a dopečeme doměkka. Mezitím vypeckujeme 150 g dřínků. Maso vyjmeme a zabalíme do alobalu. Vylovíme koření a zeleninu propasírujeme. Přidáme dřínky a omáčku zredukujeme na polovinu. Podáváme s knedlíkem a masem nakrájeným na plátky.

Dřínky

Foto: Pixabay

Nakládané dřínky

Dřínky je možné také naložit v octu. Nejdříve je zbavte stopek – na tento recept se hodí spíše méně zralé dřínky. Omyjte je a osušte. Připravte si solný roztok – vodu rozmíchejte se solí. Dřínky dejte do nádoby a zalijte je solným roztokem tak, aby byly ponořené. Nechte je takto přes noc. Druhý den je slijte a dejte do sklenice spolu s bobkovým listem a kuličkami pepře. Zalijte octem tak, aby bylo vše ponořené. Týden je nechte v pokojové teplotě. Pak už je uchovávejte v chladu. Po týdnu je můžete začít konzumovat.

Zdroj: http://celorocnikucharka.cz/?s=d%C5%99%C3%Adnk

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!