Vosy na švestkách: Pohroma, které je třeba čelit

Vosy na štvestkách

Zahrada plná vos je noční můrou jakéhokoli člověka. Nebezpečné jsou nejen pro člověka, ale samozřejmě také v souvislosti s úrodou. Tu dokážou dokonale devastovat. Mýty hovořící o tom, že se dostanou pouze do ovoce bez pevné slupky, už byly dávno prolomeny. Vosy milují všechno, co je sladké a vydává příjemnou vůni. Typickým příkladem jsou v tomto ohledu švestky, pro nás Moraváky trnky. Vosa se do nich dostane doslova hravě.

Napadené jsou nejen kusy na zemi

Asi nejvíce samozřejmě vábí vosy plody, které se nacházejí pod samotným stromem. Ty jsou pochopitelně měkké a vytéká z nich sladká šťáva. Vosy na ni naletí a mají doslova hostinu. Dokážou ale bez větších problémů likvidovat také švestky přímo na stromě mající velmi pevnou dužninu. Mnohdy nejsou ani zralé. Ostatně to samé platí i u kuliček hroznového vína. V plodech se vytváří prohlubně, jež rády okupují mravenci, případně slunéčka. Vzhledově plody působí odpudivě. Na slivovici se pochopitelně ještě při včasné sklizni hodí. Vosám je tedy zapotřebí čelit. Jak?

Vosy na štvestkáchRozkousané švestky od vos: Foto Radek Štěpán

Babské rady a pokusy

Mnozí lidé zkouší nejrůznější ryze přírodní triky. Tradičně se napouští lahev šťávy smíchané s trochou octa. Optimální je tato kúra na jaře, kdy vosy ještě nezačnou zakládat hnízda. Jinak se také používají lahve s naředěným pivem. Do těch se vosy také dostanou a v tekutině se utopí. Někdo také používá česnek, jehož aroma je velmi silné a dokáže hmyz odpudit. Dokonce jsme v některých diskuzích četli i to, že se dá na místo pověsit hnízdo ze zmačkaného papíru, které vosy vyděsí. Cizího roje by se měly bát.

Vosy na štvestkách

Vosy na švestce: Foto Radek Štěpán

Chemie v akci

Na vosy a ostatní hmyz existují také lepové desky. Pokud se chcete zbavit vosího hnízda, vyplatí se takzvaný hasičák na vosy. Dosah má kolem 2 až 3 metrů. Bez problémů se tak vos zbavíte rychle a efektivně.

Rozkousané švestky od vos: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.