Domácí past na vosy: několik tipů, jak se vos zbavit

Vosa

Po práci na zahradě si rádi odpočinete u svého venkovního posezení. Rádi si dopřejete také něco sladkého: ovoce, zmrzlinu nebo třeba jen nápoj. Ale místo zaslouženého odpočinku bojujete s nepříjemným hmyzem, který vám chce otrávit odpoledne. Vosy nemají sice tak nepříjemné žihadlo, jako včely, zato mohou zaútočit vícekrát. Ideální situací tedy bude, když vosu nalákáte mimo svou pochutinu. Jak na to?

Pozor na vosy

Ačkoli vosy vnímáme negativně, v přírodě (a na vaší zahradě) ale mohou zastat celou řadu užitečných funkcí. Existují ale lidé, kteří jsou na jed z jejich žihadla alergičtí. A ti je ve své blízkosti nechtějí. Pokud je jich velké množství, může to znamenat, že v okolí se nachází hnízdo. Vosy si rády staví hnízda pod vodorovné plochy, jako jsou okapy, lavičky nebo střechy.

Vosa

Foto: Pixabay

PET láhev

Smíchejte sklenici octa, 4 lžíce soli, 4 lžíce cukru a tuto směs nalijte do PET lahve, ze které jste odstranili horní třetinu. Část s hrdlem láhve otočíme směrem dovnitř (bez vršku samozřejmě). Vosy vletí do pasti, ale už nevyletí ven. Tuto past dejte na strom nebo na místo, kde se vosy vyskytují nejvíce. Časem bude potřeba vyměnit návnadu.

Zavařovací sklenice

I ze zavařovací sklenice je možné vyrobit past na vosy. Stačí, když bude mít šroubovací víčko. To odstraňte a ostrým předmětem (jako je například šroubovák) do něj udělejte několik otvorů. Ty by měly být dostatečně veliké, aby jimi prošla vosa. Do sklenice dejte návnadu (ovoce, pivo nebo směs uvedená výše) a zavíčkujte. Vosa se opět dostane dovnitř, ale už nevyjde ven.

Odpuzovače vos

Pokud chcete vosy odlákat od některých míst, můžete strategicky rozmístit vůně, které jim nevoní. Tak například česnek nemají rády. Na smirkový papír rozetřete česnek a zavěste na místa, kde vosy rozhodně nechcete. Stejný efekt mají aromatické koření a bylinky, jako je například bazalka. Nebo do citronu napíchejte několik hřebíčku. Jestliže se vám nechce nic vyrábět, tak si stačí koupit svíčku s citronovým aroma. Citron totiž vosy nemusí. Musí se ale jednat o kvalitní svíčku.

Zdroj:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-zrobic-domowa-pulapke-na-osy,nId,4912367

https://hobby.instory.cz/2216-otravuji-vas-vosy-vyrobte-si-na-ne-past-ktera-je-opravdu-ucinna.html

https://www.chytre-bydleni.cz/dum/jak-ucinne-bojovat-s-vosami-5-osvedcenych-tipu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!