Jak si vypěstovat kostival lékařský

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je trvalá rostlina, která patří do čeledi brutnákovitých (Boraginaceae). Známe ho pod mnohými lidovými názvy, mezi nimiž jmenujme například černý kořen, lupen sladký, kobylí mléko či volský jazyk. Některé z těchto názvu odkazují na tvar rostliny, jiné zase na barvu jejího oddenku – oddenek je černý, kdežto kořen je uvnitř zcela bílý.

Zdravotní účinky kostivalu

Kostival lékařský se dnes používá lékaři zejména v západní Evropě, u nás jeho použití není až tak rozšířeno – spíše v lidovém léčitelství. Historicky se tato bylinka používala na léčbu průjmů, žaludečních vředů a také na některá plicní onemocnění. Zevně pak má bylinka své použití jako léčba otevřených ran, hemeroidů a kožní záněty. Rostlina se používá také na léčbu kašle a k zastavení krvácení.Kostival lékařský: Foto Pixabay

Základní podmínky pro pěstování

Tato rostlina má ráda jakoukoli průměrnou půdu a vyhovuje jí částečný stín. Žádné přihnojování rostliny tedy není vůbec potřeba. Kostival je velká rostlina, která má sklon vytlačit své sousedy, proto ji pěstujte s dostatečnými rozestupy od ostatních rostlin (asi 60 cm mezi jednotlivými rostlinami). Kostival je skvělým zdrojem zelené složky kompostování. Když se velké rostliny v létě odříznou, staré větve se rychle nahradí čerstvým návalem listoví.

Kostival lékařský: Foto Pixabay

Sklizeň

Kořeny, které se používají k výrobě léčivých mastí nebo krémů na kůži, lze sklízet kdykoli, nejlépe však na začátku zimy. Zelené části pro kompostování můžete sbírat na začátku léta a znovu na podzim. Pro léčebné použití se topické přípravky z kořenů kostivalu tradičně používají k podpoře hojení výronů a zlomených kostí zvýšením cirkulace do postižené oblasti. Vnitřně, kostival obsahuje sloučeniny, které mohou poškodit játra.

Kostival lékařský: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!