Voda v hlavní roli: Kolik jí potřebují brambory, avokádo a jiné plodiny

Zalévání

Životodárné tekutiny je na světě málo a postupně dochází. Tato skutečnost je bohužel neoddiskutovatelná. Naše spotřeba je neskutečná a mnohdy se vodou hodně plýtvá. My se ale nebudeme dívat na hospodaření lidí s vodou. Zkusíme se soustředit na to, kolik vody vlastně potřebují ke svému růstu některé plodiny a také pár průmyslových potravin, jež jsou běžnou součástí našeho jídelníčku. Sami se přesvědčíte o tom, že se jedná o nemalé množství.

Různé druhy plodin si zaslouží svou porci vody

V první řadě je třeba předznamenat, že optimální spotřebu vody mají tradiční plodiny pěstované v souladu s přírodou na přirozených místech. U nás jsou zřejmě nejoblíbenější zeleninou brambory. Na vypěstování 1 kg této plodiny je zapotřebí cca 287 litrů vody. A co stejné množství jablek. Tady se číslo pohybuje kolem 822 litrů. Rajčata potřebují na vypěstování 1 kg cca 214 litrů vody. A jaké jsou rizikové plodiny? Třeba takové avokádo. To je sice populární, ale zhltne neskutečnou porci vody. Jedno malé avokádo si vezme až dvě naplněné vany vody.
Avokádo
Avokádo: Foto Pixabay

Čokoláda také vyžaduje vodu

Jen velmi složitě se hledají lidé, kteří by nemilovali čokoládu. Víte ale, že na 1 kg této sladké pochoutky se spotřebuje 17 000 litrů vody? Neskutečné číslo. Máme skutečně jedinečné štěstí, že čokoládu každý den nekonzumujeme po kilogramech, ale v menším množství. I když, najdou se i takoví…

ČokoládaČokoláda: Foto Pixabay

I maso vyžaduje spousty vody

A co taková zvířata určená pro masný průmysl? Jejich chov je bezesporu spojen s velkou spotřebou vody. Na výrobu jednoho kilogramu hovězího masa tak, jako ho známe z pultů obchodů, je zapotřebí přibližně 15 000 litrů vody. U masa vepřového a kuřecího jde o jednu třetinu. I tak jde ale o nemalé cifry.

A co nápoje?

I tady je zapotřebí být v pozoru. Výroba jednoho kg černého čaje pojme 8 800 litrů vody. Cca 125 ml kávy vyžaduje 132 litrů vody. A mléko? Na jeho výrobu, přesněji 250 ml, se spotřebuje 255 litrů vody.

Zalévání: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.