Červené a zelené banány: Nevšední zajímavé ovoce

Zvláště okolo Vánoc se v obchodech podobné raritky objevují jako na běžícím pásu, ovšem setkat se nimi lze i kdykoliv během roku, máte-li štěstí na dobře zásobenou prodejnu s ovocem a zeleninou. Letos byly zajímavou novinku pro mnohé z nás tzv. červené banány, ale nechyběly ani ty klasické zelené, které se jen tvářily jako nezralé.

Pojďme si teď udělat trochu jasněji v tom, jaké banány se u nás nabízejí a co si s nimi počít.

Ze zelených banánů uděláte třeba chipsy

Preference českých spotřebitelů jsou prý jasné – mají banány rádi tak akorát. Ani ty zelené ani jasně žluté kousky jim radost příliš neudělají – tolik k oficiálnímu stanovisku dodavatelů ovoce a zeleniny. Ovšem pokud některé banány vypadají zeleně až moc, zkontrolujte si, zda u nich nenajdete štítek se slůvkem „plantains.“

V tu chvíli se situace mění. V ruce totiž držíte tzv. zeleninové banány, u nichž se počítá s tepelnou úpravou, nezbytnou pro přeměnu škrobů na žádané cukry. Ano, dají se jíst i syrové, ale mnohem spíše vám zachutnají pečené nebo smažené.

Zelené banány: Foto Pixabay

Jednoduché jsou i banánové chipsy. Plantains je třeba nakrájet na několik milimetrů silná kolečka a potřít je směsí oblíbeného koření. Skvěle se hodí třeba sůl, pepř, zázvor a cayenský pepř – vše podrcené a dobře promíchané. Nyní už stačí jen chipsy osmažit na oleji a pochutnat si.

Červené banány vás mohou vyděsit

V obchodech vás zaujmou svými miniaturními rozměry i nachovou slupkou. Ovšem pokud přezrají, získají až jedovatě fialový odstín. Ovšem právě tehdy jsou nejlahodnější – dužina připomíná chutí spíše maliny a celkově jde o sladší sousta, než jaká si můžete dopřát u jejich klasických žlutých bratříčků. Bohužel jsou červené banány náročné na přepravu. Rychle se kazí, takže se k nám dostávají jen v omezeném množství a za mnohdy nepříjemně vysokou cenu.

Červené banány: Náhledové foto Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)