Chcete živý plot? Jaké rostliny vybrat

Živý plot: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Živý plot je skvělou možností, jak si zajistit soukromí na svém vlastním pozemku. Na rozdíl od například betonových zdí propustí živý plot nějaký ten vzduch, nezpůsobuje přílišné horko a mnohem lépe vypadá. Kromě toho lidé využívají živé ploty taktéž jako způsob, jakým vymezí hranice svého pozemku a také zabrání vstupu nevítaných hostů (ať těch lidských či zvířecích). Pokud si takový plot chcete vysadit i na své zahradě, máte z čeho vybírat.

Jak vybrat typ živého plotu?

Živý plot můžete zvolit na základě toho, co potřebujete. Všechno ovlivníte zvolením různých druhů rostlin. Vybrat si tak můžete ze středně velkého plotu, vysokého živého plotu, ale také okrasného plotu či živého plotu vymezující pozemek. Pro každou skupinu se hodí jiné rostliny – a my vám řekneme, které to jsou.

Živý plot: Zdroj obrázku Pixabay.com

Středně vysoký živý plot

Tento plot může na základě zvolených rostlin (a samozřejmě také péče) dosáhnout do výšky 1,5 až 2,5 metru. Jeho funkce je jednak v ochraně soukromí – přes pořádně hustý plot jen tak vidět nepůjde – a na váš pozemek se jen tak někdo nedostane. Vybírejte z rostlin, jako je kalina obecná či vrásčitolistá, rododendron, šeřík, zimolez, zlatice, cesmína či trojpuk.

Vysoký živý plot

tento plot dosahuje výšky nad 2,5 metru. Z rostlin již dříve jmenovaných se hodí kalina obecná, zimolez či šeřík. Z dalších rostlin můžete vybrat například tis červený nebo topol černý, cyprišek Lawsonův či smrk.

Okrasný živý plot

Okrasný živý plot nestojí sám o sobě – pouze dotváří vzhled. Může se jednat o různé druhy popínavých kvetoucích rostlin, jako je například růže popínavá nebo vistárie. Rostliny můžete volit podle toho, kolik péče jim chcete věnovat. Všechny živé ploty musíte sestřihávat, avšak některé vyžadují mnohem méně péče než jiné.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!