Vietnam aktuálně: Ohrožena je produkce pepře

Pepř

Víte, odkud pochází zhruba jedna třetina celosvětové produkce pepře? Ano, možná tušíte správně, jedná se o Vietnam. Právě tento stát je největším exportérem tohoto známého koření. Jen pro orientaci, ročně dokážou z Vietnamu vyvézt celkem 150 000 tun pepře. Jeho hodnota se pohybuje kolem 27 miliard korun, což rozhodně není málo. Nyní je produkce této komodity ohrožena. Proč? Na vině je především degenerace rostlin.

Velké škody zemědělců

Pepřovník černý se pěstuje především v provincii Binh Phuoc. Ta leží v blízkosti Ho Či Minova města. Tato tropická liána je velmi rozšířená, nicméně od roku 2018 dochází k poměrně velkému odumírání rostlin, což s sebou přináší velké škody, jež vznikají místním zemědělcům. Ostatně důkazem budiž i fakt, že jenom pobočka Státní banky Vietnamu (SBV) v provincii Binh Phuoc schválila úvěr 4 411 pěstitelům. V současné době je situace taková, že byla banka nucena restrukturalizovat dobu splatnosti. Došlo k mírnému snížení úroků ve výši cca 8 milionů korun. Jen pro představu, úroky ve Vietnamu jsou ve srovnání s ČR zhruba dvojnásobné.

Vysoké ceny pepře vedou k rozšíření pěstování

To je poměrně logické. Mnohdy dochází k pěstování pepře i na nevhodném podkladu bez jakéhokoli předchozího plánování a koncepce. Navíc dochází k nadměrnému využívání hnojiv. Rostliny degenerují a jejich obranyschopnost rapidně klesá. Jsou tedy mnohem náchylnější na nejrůznější nemoci.

PepřovníkFoto: Pixabay

Nahrazování jiných plodin pepřem

Našla se spousta farmářů, kteří situaci vyřešili po svém. Prostě a jednoduše zlikvidovali kešu, kaučukovníky a kávovníky. Plocha, na které se pěstuje pepř, se zvětšila na neuvěřitelných 100 000 hektarů. Došlo tak mimo jiné ke zdvojnásobení plochy oproti územnímu plánu vietnamského ministerstva zemědělství.

Zdroj info: http://www.akcr.cz/txt/ve-vietnamu-je-ohrozena-produkce-pepre

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.