Vánoční masakr kaprů je třeba zastavit. Pražský radní v tom má jasno

Kapr

Už se těšíte na Štědrý den? Nemůžete se dočkat tradiční večeře v podobě smaženého kapra s bramborovým salátem? Aby ne, vždyť jde o skvělou tradiční specialitu, která rozhodně stojí za to. Ideální je bezesporu pořídit čerstvého kapra. Jeho chuť je nepochybně mnohem lepší než u ryby mražené. Tradičně se takovýto kapr zakoupí, přinese domů, nechá ve vodě a zabije těsně před Štědrým dnem. V současné době se ale stále více objevují tvrzení o tom, že se jedná spíše o masakr než o cokoli jiného. Nejvíce brojí proti tomuto masakru pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.

Petice za ukončení prodeje živých kaprů

Právě s ní aktivisté přišli a zatím ji podepsalo zhruba 1 600 lidí. Zapotřebí je, aby nakonec získala minimálně 50 000 podpisů. Jedním ze signatářů je i zmiňovaný pražský radní. Ten ostatně vybízí občany k podpisu i na své twitterovém účtu. Diskutéři ale často poukazují na to, že zakázat prodej živých kaprů je naprostý nesmysl.

KaprKapr: Foto Pixabay

Kapři podle signatářů petice nesnesitelně trpí

Studie nese název Rizika snížení welfare kaprů. V čem jsou vlastně ryby týrány? Tak například tím, že jsou dlouhou dobu bez vody a dusí se. Dále je třeba zmínit tepelný šok, když je kapr umístěn do domácí vany. Stejně tak mnohdy trpí také tím, že se ve vodě nachází chlor. Lidé, kteří podepsali petici, upozornili na fakt, že by se mělo jednat dokonce o porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Petice se odvolává na studii

Určitě je třeba poukázat také na to, že petice vychází z odborné studie České zemědělské univerzity v Praze nazvané právě Rizika snížení welfare kaprů při stánkovém prodeji. Kapr hlas nemá a my bychom mu ho podle zastánců zákazu prodeje živých kaprů měli dát. Jinak za peticí stojí nevládní organizace Compassion in World Farming. Zachránit by tato organizace chtěla před masakrem až 1,5 milionu kaprů. Tolik životů určitě stojí za to. Nebo si to nemyslíte? Každý to má nejspíše jinak. Někdo je zastáncem tradic a jiný zase vidí tyto tradice jako týrání zvířat.  

Zdroje info: https://www.ciwf.cz/media/7448230/welfare-vanocnich-kapru-a4-web.pdf?_gl=1*159riow*_ga*MTQ0ODE2NzY2NS4xNjcwNDg4NTA0*_ga_RMC05PGGT7*MTY3MDQ4ODUwNC4xLjAuMTY3MDQ4ODUxMy4wLjAuMA

https://echo24.cz/a/JvYvE/zpravy-domaci-masakr-kapru-stop-tyrani-pirati

Kapr: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.