Užitečné tipy pro výběr domácí udírny

Uzené maso

Vaše chuťové buňky prostě milují uzené maso? Nekupujte v supermarketech uzené maso pochybné kvality, připravte si raději své vlastní v pohodlí domova. Protože udíren na trhu existuje poměrně velké množství, může být časově náročné se v nabízeném sortimentu zorientovat. Podívejte se proto na velký výběr nejlepších udíren ze dřeva, mezi nimiž najdete levnou variantu i model pro náročné. Chcete vědět, čím se řídit při výběru? Máme pro vás tipy.

Koupená udírna nebo udírna stavěná svépomocí

Pokud patříte mezi kutily, před nákupem udírny se můžete zamyslet nad tím, jestli si doma nezvládnete sestavit svou vlastní. Jestli máte venkovní krb, může se vám to podařit. Potřebovat ale budete materiál, náčiní a již zmíněné kutilské dovednosti. Promyslete si, jestli vám to za to skutečně stojí. Stavbou strávíte spoustu času, finanční úspora navíc nemusí být tak veliká. Tuto možnost tak doporučujeme zejména opravdovým nadšencům.

Uzené

Uzené ryby: Foto Pixabay

Zvolte optimální velikost

Klíčová je volba velikosti udírny. Pro kolik lidí plánujete maso udit? Jak často? Pokud se vám jedná jen o občasné vyuzení pár kousků masa pro nejbližší rodinu, bylo by neekonomické vytápět velkou udírnu. Její pořízení by vás navíc stálo majlant, vy byste přitom ani naplno nevyužili její potenciál. 

Dobrým tipem je zaměřit se také na počet roštů a háčků na zavěšení masa. Podle nich si snadno uděláte představu o tom, kolik kousků masa se do udírny vejde.

Promyslete, kolik prostoru máte k dispozici

Velikost udírny neodvíjejte pouze od toho, kolik masa plánujete zpracovávat. V potaz vezměte i dostupný prostor. Máte na zahradě spoustu místa? Pak s klidem můžete zvolit pevnou udírnu. Vyhradit pro ni musíte stálý prostor, odměnou vám bude velká kapacita i výkon.

Pokud nemáte volného místa zrovna nazbyt, lepší volbou pro vás budou přenosné udírny. Teleskopické udírny dokonce využijete třeba i na balkonech. Jen pozor na kouř a odér, který by mohl vadit sousedům.

Udírna

Domácí udírna: Foto Radek Štěpán

Vyberte typ udírny vyhovující vašemu stylu

Chcete mít plně autentický zážitek a maso udit tak, jako to dělali předci? Pak zvolte dřevěnou udírnu. Zdrojem tepla u ní bude dřevo. To zajistí perfektní chuť uzeného masa, také je s ním ale náročnější manipulace. Musíte přikládat, starat se o regulaci kouře, kontrolovat správnou teplotu – u procesu uzení tak musíte být plně přítomní. Odměnou vám však bude již zmíněná dokonalá chuť.

Pokud zvolíte elektrickou udírnuelektrickou udírnu, znamenat to pro vás bude mnohem méně práce. Odpadne vám nutnost být neustále přítomni na místě, jen nastavíte vše potřebné a pak přijdete k hotovému. Nejmodernější udírny na elektřinu lze dokonce ovládat na dálku mobilem. Pozor však dejte na to, že výsledná chuť by vás mohla nepříjemně zklamat. Navíc přijdete o onen zážitek z uzení.

Udírna

Domácí udírna: Foto Pixabay

Nepodceňte ani topivo

Abyste si mohli pochutnávat na výborném masíčku, zvolte správné palivo. V případě udíren ze dřeva budete potřebovat kusové dřevo. U jemného masa je ideální jabloňové, třešňové či švestkové dřevo. Nejraději si dáte kus červeného masa, například ze speciálně vyšlechtěného plemene angus s nejvyšší kvalitou? Pak vám doporučujeme zvolit buk. 

U elektrických udíren musíte zvolit brikety, pelety nebo štěpky. U jednotlivých modelů byste měli najít konkrétní doporučení, jaké topivo je nejlepší použít. V každém případě vám vhod přijde koš na dřevo. Palivo si v něm snadno přenesete z jednoho místa na druhé, obávat se nemusíte nepořádku. Uzení masa tak bude ještě komfortnější.

Uzené maso: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.