Draslík v banánech

Draslík, hořčík, dusík: Jaký prvek potřebuje vaše rostlina

Pokud chcete, aby vaše pokojové rostliny rostly tak, jak mají, musíte splnit základní požadavky. Ty se týkají zálivky, vlhkosti vzduchu, teploty a také množství živin v půdě. Bez výživné půdy celá řada rostlin totiž nemůže fungovat. Na živinách je závislý nejen samotný růst rostliny, ale také zbarvení jejích listů, kvetení nebo dokonce plodnost. To, která živina vaší rostlině chybí, se dozvíte z tohoto článku.

Draslík pro barvu listů

Draslík je důležitý prvek, který vaše rostliny potřebují. Jeho nedostatek se projevuje ztrátou intenzity barev listů, které mají proto vybledlou barvu, a velmi pomalým růstem. Chloróza je jev, kdy dochází k blednutí listů. Ty po čase úplně hnědnou a vysychají. Spousta pěstitelů má tedy v okamžiku, kdy nedostatek draslíku odhalí, tendenci přidat draslíku více, než je doporučené množství. Avšak pozor. Nadbytek draslíku také není pro rostliny dobrý – díky tomu sice vaší rostlině porostou listy, které navíc budou mít sytou barvu, avšak bez květů nebo plodů.

Ořechy

Ořechy: Foto Pixabay

Draslík pro správné hospodaření s vodou

Draslík je prvek, který lidé potřebují pro správnou práci oběhového systému. U rostlin je to podobné. Draslík pomáhá rostlinám správně hospodařit s vodou a také vyměňovat plyny. Nejvíce jej potřebují kvetoucí a plodící rostliny. Nedostatek draslíku se projevuje modrozelenou barvou rostliny, jejím ochabnutím a také nažloutlými skvrnami. Příliš mnoho draslíku způsobuje nižší výtěžky; pro rostlinu je taktéž obtížné absorbovat ze substrátu další cenné látky.

Hořčík pro správný proces fotosyntézy

Hořčík je hlavní složkou chlorofylu. Tento pigment je velmi důležitý pro barvu listů a také pro správný proces fotosyntézy. Nedostatek hořčíku se projevuje zastavením růstu; rostlina taktéž neprodukuje nové květiny a plody. Nedostatek tohoto prvku je znatelný zejména na starších listech, které zpočátku žloutnou, poté hnědnou a nakonec úplně schnou.

Vápník pro správné pH půda

Vápník je cenná složka, která je zodpovědná za správné pH půdy a substrátu. Rostlinám usnadňuje vstřebávání důležitých živin a správnou hydrataci. Díky tomu je rostlina odolnější vůči houbovým nebo parazitárním chorobám. Nedostatek vápníku se nejčastěji projevuje pomalým růstem a deformací těchto částí rostliny: listy, stonky a květy.

Železo

Železo, stejně jako hořčík, je cennou složkou chlorofylu. Jeho nedostatek se nejčastěji projevuje na mladých listech: zesvětlají a mohou se na nich objevit bílé skvrny. K nedostatku železa nejčastěji dochází, když je půda nadměrně odkyselena, což je nejškodlivější například pro vřes a rododendrony. Naproti tomu nadbytek železa způsobí zhnědnutí půdy kolem rostliny a kořene, což může být toxické.

Banány zdrojem draslíku: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *