Pokojová květina curcuma

Curcuma

Spojení slov curcuma pokojová rostlina je poměrně neobvyklé. Spousta lidí zná klasickou kurkumu, která se používá jako koření. U nás je známé jako zázvor. Rostlina má svůj původ v oblastech jihovýchodní Asie a právě v asijské kuchyni se využívá poměrně často. Typická je zejména oválnými listy a zajímavými fialovými květy. Ty mohou při kvalitní důsledné péči klidně kvést i 3 měsíce. K odkvětu dochází na podzim, kdy se rostlina stáhne do cibule. Přechází tomu opadání listů. Před zimou je třeba rostlinu umístit na světlé, leč chladnější stanoviště. Omezí se i zálivka.

Charakteristika Curcumy, nebo Kurkumy?

Ať už píšeme název této rostliny s písmenem k nebo c, je to jedno. Tato jihoasijská rostlina nabízí dvě základní odrůdy, jimiž jsou C. alismatifolia a C. australasica. Typická je sytě zelenou barvou a středními vejčitými listy. Květy mohou mít i růžový nádech. Klasikou je ovšem fialová. Kvést začíná rostlina v průběhu července. Dorůstá se výšky v rozmezí od 90 do 120 cm. Jestliže ji uchováte dokonale v zimě, může bez problémů vydržet i několik let.

Stanoviště a substrát

Curcuma vyžaduje sice prosvětlené stanoviště, nicméně nemělo by se jednat o čistě přímé světlo. Bohatě postačí polostín. Jestliže nebude mít dostatek světla, dojde k minimalizaci intenzity zabarvení listů a vzhled je degradován. Substrát by měl mít hlinito – písčitý charakter. Teplota pro její pěstování by se měla pohybovat okolo 25 stupňů. Po odkvětu by měla být snížena až na hranici 7 stupňů Celsia.

Zálivka, hnojení a množení kurkumy

Od jara až do léta je třeba zalévat kurkumu vydatně. Po odkvětu se musí intenzita snížit, nicméně cibule musí být ve vlhkosti. Důležité je také pravidelné rosení lístků. Vše lze vyřešit i vložením květináče do misky se spoustou vlhkých oblázků. Vzdušná vlhkost se takto zvýší. Hnojit je vhodné od jara až do odkvetení, a to ve frekvenci 14 dní. K množení kurkumy dochází pomocí dělením kořínků.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.