Dostali jste na Vánoce orchidej? Tyto nepříjemnosti vás nejspíše neminou

Orchidej

Jedním z tradičních vánočních dárků se stala orchidej. Proč také ne? Vždyť krásnou rostlinu ocení nejenom ženy! Pěstování orchidejí ovšem vyžaduje specifické záležitosti a absenci chyb! Pokud se takovýchto nepříjemnosti vyvarujete, pak se setkáte s velmi dlouhým kvetením těchto krásek. Kvést klidně mohou i po dobu několika měsíců. V čem tedy mohou tkvět nejčastější chyby při pěstování orchidejí. My se podíváme celkem na tři, s nimiž se lze setkat nejčastěji.

Opadávání poupat

Když se objeví poupata, už se většinou těšíme na krásné květy. Mnohdy ale dochází k tomu, že ještě před vykvetením poupata osychají a následně opadávají. O krásných květech si tak můžete nechat pouze zdát! Jaké jsou příčiny této nepříjemnosti? Nejčastěji se jedná o přesunutí orchideje na jiné místo. Ta se snaží adaptovat a poupata chápe jako přítěž. Pozor na přítomnost jablek. Z těch se uvolňuje etylen, který rychlí kvetení, a to několikanásobně. Pozor také na nedostatek světla. Teplota by se měla pohybovat kolem 20 stupňů Celsia.


Zajímavá e-kniha o orchidejích: Zdroj obrázku Heureka.cz

Ochablé a slabé listy

Další problém nastává při přemokření orchidejí. Ano, vodu nezbytně potřebují, nicméně její přebytek vede právě k ochabnutí listů a jejich následnému padání. Jedinou záchranou při přemokření je zastřižení stonků rostliny a následné přesazení do jiného substrátu. Poté dopřejte rostlině cca 4 týdny sucha. Uvidíte, jestli se zvedne.

Když padají listy

U dospělé rostliny se setkáváme s celkem třemi páry zdravých kvalitních listů. Pokud nasadí ty nejnovější, spodní začnou pomalu žloutnout. Je třeba je poté odstranit. Přílišné žloutnutí více listů je dáno nevhodným substrátem a bude to pro vás známkou toho, že je třeba se starého zbavit a přesadit rostlinu do nového.

Orchidea: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.