Ananasové jahody

Tyhle jahody vám alergii nezpůsobí, něco jim totiž chybí

Nedáte na chuť jahod dopustit, ale každá konzumace u vás spustí nepříjemnou kopřivku? Pokud není ve hře třeba anafylaktický šok, můžete si s konzumací jahod klidně zkusit trochu zaexperimentovat. Základem je sázka na ty správné jahody.

Mezi hlavní příznaky alergie na jahody patří zejména vyrážka, svědění a pálení rtů, trávicí problémy a zarudlé oči. V těžkých případech se pak může objevit i otok, či potíže s dýcháním. U mnoha lidí se bohužel období sklizně jahod kryje i se zvýšenou pylovou aktivitou, což společně organismus vydráždí k nepřiměřené reakci. Jahody konzumované v zimě tak obdobné problémy mnohdy nezpůsobují.

Věděli jste, že: jahody patří mezi nejoblíbenější ovoce světa?

Bílé jahody jsou vhodné i pro alergiky

U nás bývají k dostání nejčastěji jako „ananasové.“ A i když na první pohled příliš atraktivně nevypadají (a to kvůli své bílé barvě), co do chuti si se svými červenými souputníky nezadají. Vědci ze švédské univerzity v Lundu však zjistili, že právě díky absenci červeného barviva mohou vyhovovat i lidem, kteří si klasické jahody dovolit nemohou. Takže pokud jste zatím toto ovoce v zahradnických centrech spíše míjeli, určitě se nechte přemluvit.Ananasové jahodyAnanasové jahody: Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Jen sběr bílých jahod bude z vaší strany vyžadovat trochu praxe. Zralá bílá vypadá totiž jinak, než jen „bílá“. Je sytější, jahody rovněž více voní. Jde vlastně jen o zvyk. Podobné je to totiž třeba i u bílého rybízu.

Vsadit můžete i na tepelně upravené ovoce

Je rovněž fakt, že tepelné ošetření alergizující potenciál jahod výrazně snižuje. Nelze na to však sázet zcela. Jahodové džemy nebo kompoty tak zpočátku konzumujte s nejvyšší opatrností. Doporučeno je rovněž jejich postupné zavádění do jídelníčku u dětí, které mají obdobné alergické dispozice v rodině. Mohou pomoci k lepšímu navyknutí na potenciálně problematický protein, jež se tepelnou úpravou částečně rozkládá.

Ananasové jahody: Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *