konv2

Konvalinky se hodí do nádob i jako potpourri

Konvalinka vonná (Convallaria majalis) bývá leckdy označována za nejvoňavější květinu jara. Ale nemusí se krčit jen pod vlhkými keři a stromy. Dokáže vás potěšit na mnohem více způsobů.

Divoce roste v listnatých i smíšených lesích. Její domovinou je Evropa a Severní Amerika. A pokud byste hledali první písemné záznamy o ní, datovaly by se někdy do období 1 000 let př.n.l. Je tak oblíbená, že dnes se přirozeně vyskytuje i na mnoha územích Asie.

Konvalinka v zahradě

Poznáte ji podle široce kopinatých listů, ne nepodobných třeba hyacintu. Její největší okrasou jsou však květy – drobné bílé zvonečky, vyrůstající v převislých hroznech. Její pěstování v zahradách je jednoduché. Postačí jí jen úrodná zemina a nějaké vlhké a přistíněné místo. Přímé slunce nemá příliš ráda. Rozrůstá se rychle do šířky, takže jí musíte vyhradit předem daný prostor nebo ji zkrátka na záhonku pravidelně probírat.

Konvalinka

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ovšem pěstovat ji můžete i v nádobě. Stačí někdy během jara přenést konvalinkovou kulturu do dostatečně velkého květináče, který můžete na podzim a zimu přenést dovnitř. Není to podmínkou, ovšem brzy zjara začínají konvalinky, přenesené do tepla, rašit a jejich vývoj se značně urychlí. Na terase či balkóně si tedy jejích vonných květů můžete užívat mnohem dřív, než na záhonku.

Jak využít konvalinku

Je jedovatá, takže jako jedlou přízdobu jídel ji určitě nevyužijeme. Její vonné květy však lze nasušit a využít jako součást potpourri. A použít lze i květy řezané – do vázy. Nejlépe jim to sluší samostatně, ovšem nádherně vypadají i s drobnokvětými růžemi. Musíte však dodržet jedno důležité pravidlo – konvalinky nejdříve vložte na několik hodin do vody samostatně. Vodu poté vyměňte a teprve poté přidejte další květy. Odplavíte tak značné množství jedovatých látek.

Věděli jste, že: dříve se konvalinky přidávaly do svatebních kytic?

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *