Růže po přesazení prořezávejte, jen když je to nezbytné

Růže

Nově vysazené keře růží obvykle řez nepotřebují. Pokud k němu přistoupíte, měli byste zvolit jen nezbytně nutný řez. Většina růží se vysazuje, když jsou v klidu – tudíž na konci zimy. Svou energii v letním období pak vkládají zejména do správné tvorby kořenového systému. Pokud provedete příliš silný řez, nebudou mít růže dostatek potřebných listů, které jsou zapotřebí pro podporu dobrého růstu kořenů.

Tvarování růže

Po vysazení obvykle není zapotřebí provádět řez, který je určený k dosažení potřebného tvaru. Avšak v některých případech může keř růst příliš bujně. V takovém případě můžete odříznout méně než jednu třetinu zelené hmoty keřů. Řez je dobré vést asi 0,5 cm nad pupenem směřujícím ven. Dejte si pozor, aby na rostlině zůstalo dost listů.

Růže
Foto: Unsplash

Mrtvé dřevo

Je možné, že nově vysazené růže obsahují také mrtvé dřevo. Vzhledem k tomu, že růže se přesazují ještě v době vegetačního klidu, nemusí být snadné rozpoznat mrtvé stonky od těch spících. Proto se doporučuje s tímto řezem počkat až do doby, než začnou produkovat listy. Mrtvé dřevo odstraňte až k části, kde už je živé dřevo. Je možné, že takto můžete zkrátit stonek jen o jeho část. Mrtvé dřevo poznáte i tak, že má hnědý a suchý povrch, bez zeleného nádechu.

Řezání květin růže

Pokud si chcete své růže přenést do interiéru a mít je ve váze, pak je můžete z keře odříznout. To se považuje jen za mírný zásah do rostliny, který by jí neměl uškodit. Květy nově vysazených růží odřezáváme až na podzim, aby měl keř dostatek času usadit se. Odkvetlé květy můžete kdykoli odstranit, aniž byste rostlině ublížili, pokud ponecháte listy neporušené. Řez květů v plné kráse provádíme tak, že jej vedeme nad sadou tří nebo pěti listů.

Jednoroční růže

Růže, které jste přesadili, se příští rok na jaře stále ještě usazují. Proto se i nyní vyhýbáme příliš radikálnímu řezu. Řez je nejlépe provádět v době vegetačního klidu – odřežte všechny odumřelé části (popřípadě květy z loňského roku, pokud jste to ještě neudělali). S mohutnějším prořezáváním a tvarováním lze začít v následujícím roce.

Zdroje info:

https://heirloomroses.com/blogs/how-to-articles/transplanting-roses

https://www.weekand.com/home-garden/article/can-prune-roses-after-transplanting-them-18047720.php

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!