Tip na využití Hokaido dýně: Udělejte si domácí sirup, který vás prohřeje

Dýně hokaido

Letos nás dýně potěšily bohatou úrodou, a tak pokud jich máte stále dost a nevíte, co s nimi, připravte si lahodný dýňový sirup. Chuťově je vynikající a obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek důležitých pro lidský organismus. A co vás jistě potěší, je fakt, že tento sirup dokonale chutná, a navíc na přípravu není složitý. 

Dýňový sirup a jeho blahodárné účinky

Sirup je nejen lahodný, ale také plný vitamínů a betakarotenu. Při pravidelném pojídání či pití pomáhá zvyšovat imunitní systém a snižuje vysoký cholesterol. A v případě, že trpíte otoky kotníků, sirup vám při pravidelném pití pomůže. Co bychom ještě rádi zmínili, je fakt, že má mírně projímavé účinky, takže jej můžete využít i v případě, že trpíte zácpou. Nyní už ale zpět k samotné přípravě dýňového sirupu. Recept není nikterak složitý a určitě jej zvládne úplně každý.

skorice
Foto: Pixabay

 

Recept na lahodný dýňový sirup

Připravte si tyto suroviny:

  • 1,5 hrnku cukru
  • 2,5 hrnku vody
  • 2,5 hrnku pyré z pečené dýně
  • 1 lžičku skořice
  • ½ lžičky mletého hřebíčku
  • kousek badyánu
  • 1 lžička pomerančové kůry
  • kousek vanilkového lusku nebo ½ lžičky vanilkového cukru

Ze všeho nejdříve umyjte dýni, rozkrojte ji a vydlabejte semínka i dužinu. Nyní máte na výběr – buď dýni oloupete anebo uvařený sirup přefiltrujete přes sítko. Jakmile se rozhodnete, dýni rozkrájejte na čtvrtky a dejte je na plech vyložený pečícím papírem. Troubu předehřejte na 190 °C a pečte přibližně třicet minut. Až bude zelenina měkká, dejte jí do mísy a rozmixujte ji tyčovým mixérem.

Nyní si vezměte nepřilnavou pánev a pomalu nechte zkaramelizovat cukr. Následně jej zalijte opatrně vodou, přidejte koření a rozmixovanou dýni. Vše společně nechte povařit, a následně ještě jednou promixujte pomocí tyčového mixéru. Nezapomeňte ale vytáhnout badyán. V případě, že jste dýni neloupali, nyní přišla chvíle, kdy můžete sirup přepasírovat.

Sirup lze zavařit nebo uchovat v zavařovacích sklenicích v lednici. A jelikož máme Vánoce za dveřmi, můžete jej darovat jako dárek svému blízkému. Sirup využijte na lívance, do čaje, na zmrzlinu a všude tam, kde se vám hodí – vynikající pochoutka. Krásné Vánoce    

Zdroj: https://theartoffoodandwine.com/easy-pumpkin-spice-syrup/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12468683635-vsechno-co-mam-rada/11692-recepty/7707-dynovy-sirup/

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)