Co potřebují africké fialky právě teď, aby vám brzy krásně vykvetly

Africká fialka

Africká fialka (Saintpaulia ionatha) je mezi milovníky pokojových rostlin velmi oblíbená. Ne vždy však kvete tak, jak bychom si představovali. Pokud je to i váš problém, zkontrolujte nejdříve, zda má vaše květina vše, co potřebuje. A pokud tomu tak je, soustřeďte se především na správnou výživu. Co potřebují africké fialky právě teď, aby vám brzy krásně vykvetly?

Africká fialka pochází z polopouští – to nejhorší, co jí tedy můžete doma udělat, je nadměrné přelévání. Zatímco přísušky a opakované zanedbávání snáší poměrně dobře (koneckonců, i proto je tak oblíbená), přemokření ji může velmi brzy zahubit.

Správná zálivka africké fialky

Pokud nemáte s péčí o tuto květinu příliš velké zkušenosti, pak si k ruce vezměte špejli. Někdo zvládne odhadnout vlhkost substrátu pouhým pohledem – jiný si jednoduše potěžká květináč. Ovšem špejle je sázkou na jistotu – zapíchněte ji asi dva centimetry do substrátu a po vytažení ji zkontrolujte. Pokud je ještě vlhká, pak se zálivkou fialky počkejte. Za dva dny pak vlhkost substrátu opět zkontrolujte. Výjimkou je případ, kdy fialky stojí nad ústředním topením. V takovém případě zkontrolujte vlhkost už druhý den.

Africká fialka

Foto: Pixabay

V zimě potřebují hodně světla

Dalším kamenem úrazu bývá nedostatek slunečního světla. Pamatujte si proto, že v zimě je dobré fialky umístit na jižní okno a co nejvíce přilepit k oknu. Ale pozor, jejich listy by se neměly dotýkat okenní tabule. Ta bývá výrazně chladná a mohly by nastydnout.

Fialky pohnojí obyčejný česnek

Pokud ani přes tyto vychytávky vaše fialky nekvetou, rozmíchejte v jednom litru vody jeden velký prolisovaný stroužek česneku. Nechte přes noc odstát a použijte jako zálivku jednou za tři měsíce. Uvidíte, že vám fialky brzy rozkvetou.

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/proc-africke-fialky-nekvetou-duvody/, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/africka-fialka-nekvete-30000305.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)