Svařené pivo? Vánoční nápoj také pro pivaře!

Svařené pivo

Ačkoli u nás se svařené pivo netěší nijak velké oblibě, v sousedním Polsku si jej lidé běžně dopřávají – třeba na vánočních trzích! Pokud si myslíte, že pivo by mělo být jen dobře vychlazené, jste na omylu! Odborníci uvádí, že některé druhy piva bychom měli podávat při pokojové teplotě. Obecně totiž platí, že u nápojů, které mají teplotu nižší, než 15,5 °C mohou být utlumeny některé chutě. Avšak záleží to na konkrétních druzích piva.

Teplota podávání u piva

Na velmi nízké teploty, tedy pod 4 °C, se podává pivo, které není svou chutí zajímavé. Může jít například o nealkoholické pivo nebo to s nízkým obsahem alkoholu. V rozmezí 4 až 7 °C jsou vhodná piva, jako jsou ležáky, pšeničná či ovocná piva. Na 8 až 12 °C se chladí piva, která jsou vhodná k párování s pokrmy. Typicky se jedná o americká a anglická piva (american pale ale, gulden ale, silnější pšeničná piva apod.). Při teplotě 12 až 14 °C byste měli dostat piva, jako je bitter, india pale ale, ale také trapistická piva. Tato teplota pomůže pivu rozvinout svou chuť. A poslední skupinu tvoří piva, která mají vysoký obsah alkoholu a silnou vůni a chuť. Ta by měla být podávána při teplotě 14 až 16 °C.

Pivo

Foto: Pixabay

Svařené pivo – druh piva

Na výrobu svařeného piva se používají obvykle piva s vyšším obsahem alkoholu. Běžně se používají ta s obsahem 5,5 až 8 %, výjimečně lze narazit i na piva s obsahem alkoholu 10 %. Nečekejte, že svařené pivo bude chutnat stejně. Obvykle je sladší a vyznačuje se tmavě hnědou až černou barvou. V Americe a Anglii můžete narazit na speciální láhve piva, které stačí už jen ohřát a máte hotovo. O koření a dochucení se postaral samotný výrobce. U nás na taková piva obvykle narazíte jen výjimečně. Chcete-li ochutnat, budete si muset své pivo svařit sami.

Svařené pivo recept

Jeden z nejoblíbenějších receptů vyžaduje tyto ingredience: 500 ml piva, 2 lžíce cukru, 2 lžíce medu, 1 svitek skořice, několik kusů hřebíčku a špetku mletého zázvoru. Všechny ingredience dejte do hrnce a zahřejte. Jakmile dosáhnete bodu varu, odstavte. Podávejte ve sklenicích nebo hrníčcích. Ozdobit můžete plátkem citronu.

Zdroje info:

https://www.vitalia.cz/clanky/svarene-pivo-piwo-grzane/

https://www.toprecepty.cz/clanky/1011-hit-letosnich-vanoc-svarene-pivo-jak-si-netradicni-dobrotu-pripravit-doma/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!