Fazole dítě

Syrové fazole jsou pro děti toxické, pro otravu stačí už velmi malé množství

Jde o plodinu, do které bychom to jednoduše neřekli. Koneckonců, sušené luštěniny obvykle bývají tím, co nám maminky dávají „na hraní“, když chceme v předškolním věku vařit jak ony.

Ovšem není luštěnina jako luštěnina. Některé se chovají nevyzpytatelněji, než by nás kdy napadlo. Takže pokud máte fazole spojené zejména s pohádkovou romantikou dlouhých stonků a vzdušných zámků, zapomeňte na to. Umí se totiž proměnit v pořádně zákeřné bestie.

Už tři fazole stačí k otravě

Stačí, aby se dostaly do rukou batolatům. A není to tak nemožné, jak se může zdát. Koneckonců – děti právě v tomhle věku rády strkají všechno do pusy. Většinou se o drobných předmětech mluví v souvislosti s možným udušením, kdy jednoduše zaskočí v dýchacích cestách. Ovšem v případě fazolí může znamenat problém i jejich obyčejné spolknutí.

Fazole

Foto: Pixabay

Nelze totiž spoléhat na to, že nedotčené zase vyjdou ven. Syrové fazole v sobě totiž obsahují nebezpečné toxické látky, jež mohou u malých dětí způsobit závažné zdravotní komplikace – u těch nejmenších dětí přitom stačí pouhé tři suché fazole.

Jak se intoxikace fazolemi projevuje

Zpočátku to vypadá, že je všechno v pořádku. Ovšem po dvou až třech hodinách po konzumaci se mohu dostavit křeče, průjem a zvracení. Vše dohromady pak vede k dehydrataci, která může v nejhorším případě skončit nebezpečným šokovým stavem. Rodiče, kteří mají podezření na otravu fazolemi, by proto měli urychleně kontaktovat pohotovostní zdravotnickou službu. Mohou tak předejít fatálním komplikacím.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.novinky.cz/krimi/clanek/dite-v-domazlicich-zemrelo-po-vyplachu-zaludku-stihaji-lekare-40359092#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=9DOREQeeKm7-202105040639&dop_id=11548727&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *