Paulownia strom

Paulovnie: Nejkrásnější dřevina na světě

Paulovnie nebo také pavlovnie jsou okrasné dřeviny s původem z Číny. Známá je také pod označením strom štěstí, prý kolem sebe šíří pozitivní energii, která je nakažlivá. Své jméno získala podle nizozemské královny Anně Pavlovně Romanově. Kromě své krásy poskytuje strom také velmi tvrdé a zvučné dřevo, ze kterého se vyrábí hudební nástroje. Když vykvete, je strom obsypán fialovými květy, které vzduchem šíří sladkou vůni.

Kde pěstovat?

Paulovnie miluje slunná a teplá místa. Velkou výhodou tohoto stromu je jeho rychlý růst – roste prý až desetkrát rychleji, než borovice. Pěstujeme ze sazenic, které jsou dostupné v zahradních centrech. Obvykle jsou jen 10 cm vysoké. Strom dobře vypadá jako solitér, zaslouží si tedy místo uprostřed zahrady. Při pěstování v nádobě je vhodný na terasy a balkony.

Paulownia

Foto: Pixabay

Péče o paulovnii

Paulovnie dobře snáší sucho, ale mnohem lepší je, když ji budete pravidelně zalévat. Počáteční dávka hnojiva se podává před výsadbou – může to být rašelina nebo kompost, dobře fungují i ​​minerální hnojiva pro listnaté rostliny. Na podzim omezte zálivku i hnojení. Dusíkatá hnojiva není vhodné používat již od poloviny srpna.

Druhy paulovnie

  • Paulownia tomentosa: V našich klimatických podmínkách jen zřídka dorůstá do výšky 10 m. Koruna stromu je široká a během kvetení je opravdu zajímavá – i když v našich podmínkách je květů podstatně méně, než u stromů, které rostou v Číně v ideálních podmínkách. Zatímco v některých státech se používá jako rychle rostoucí biomasa ekologického zemědělství (například v Německu), u nás se pěstuje zejména jako dekorativní strom.
  • Paulownia fortunei: tento druh je podstatně méně oblíbený.
  • Paulownia Shang Tong: tato odrůda vznikla skřížením dvou druhů – Paulownia fortunei a Paulownia tomantosa. Roste opravdu rychle a je odolnější vůči chorobám. To z ní činí velmi oblíbený druh pro pěstování. Navíc je odolná i vůči mrazům; zvládne teplotu až -23 °C.

Mrazuvzdornost

Rostlina je vhodná pro růst i do našich klimatických podmínek. Mladší stromy nebo nové výhonky ale mohou být zničeny mrazem, proto je dobré strom na zimu přikrýt – například jutovou tkaninou.

Řez rostliny

Paulovnie snáší řez dobře. Díky správnému prořezání můžete kontrolovat velikost rostliny – dokonce zastavit její růst. Řez se provádí na jaře nebo v létě. Konec léta je posledním termínem, kdy můžete prořezávat.

Zdroj: https://hobby.instory.cz/1199-jak-pestovat-rychle-rostouci-paulovnie.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *