Šrucha zelná

Šrucha zelná: Skvělá rostlina, po které běžně šlapeme

Co si budeme povídat, každý den šlápneme na různé rostliny. Stejně tak mnohé necháme jen tak bez povšimnutí. Především ty plevelné likvidujeme na počkání, aby se dařilo těm, které se snažíme psávat. Přesně mezi takovéto rostliny patří šrucha zelná. Možná znáte jinou šruchu, a to konkrétně velkokvětou, jež je ryze dekorativní a má krásné květy. Šrucha zelná označovaná latinsky jako Portulaca oleracea je přitom skvělou užitkovou rostlinou, na níž si lze dokonale pochutnat. Nevěříte? Pak nepřestávejte číst…

Jak šrucha zelná vypadá?

Tradičně se tato rostlina řadí mezi rozchodníky, nicméně v mnohém připomíná tlusticovité rostliny. Minimálně listy jsou ve srovnání s tlusticí nápadně podobné. Jedná se o jednoletku, která začíná rašit už na počátku června. Malé klíční rostlinky jsou naprosto nenápadné, nicméně jejich růst je doslova expresní. Plazivé načervenalé stonky postupně začínají tvořit větší skupenství a podobají se jakési rostlinné chobotnici. Stonky jsou silně dužnaté a mají oválný tvar. V srpnu se začnou na rostlinách objevovat titěrné žluté kvítky.

Šrucha zelná

Kde roste šrucha zelná?

Vcelku ráda má mezery v chodnících. Najdeme ji ale klidně i okolo obrubníků. Výjimkou nejsou ani značně sešlapané travní plochy ve městech. V takových lokalitách ji pochopitelně sbírat nebudete. Mnohdy je ale klidně i přímo na záhonu. Vyroste mezi užitkovými rostlinami a rychle se větví. Tady už ji lze jednoduše celou vytrhnout včetně kořene. Jinak se většinou každým rokem nachází na stejných místech, množí se jednoduše samovolně samovýsevem. Vyhazovat ji by byla škoda, sví kuchyňské využití totiž má.

Šrucha zelná

Mladá bylinka před kvetením je ideální

Pokud máte na zahrádce šruchu zelnou nyní, můžete ji bez obav sbírat a využít do letních salátů. Má jemně nakyslou chuť, bude se jistě hodit. Perfektně ladí také s rajčaty, do salátu se hodí i s ostřejšími zálivkami.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

17 komentářů

 1. Milan Odpovědět

  šrucha zelná-je nejhorší plevel, co se na zahradu může dostat. Je totiž k nevyhubení. Dostupné chemické přípravky na ni moc nefungují. Kdo ví, jak se tohoto úmorného plevele zbavit, ať mi poradí. Já s ním bojuji už několik let marně.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Já jich mám na záhonu vždy tak do cca max. 10 ks, takže stíhám vytrhávat a občas i zpracovávat.

  2. Vanilka Odpovědět

   To je ale velká škoda, že se ji jen tak zbavujete. Je výborná nakládaná k pečenému nebo grilovanému masu, čerstvá je dobrá do salátů, já ji dávám i do gyrosu, nebo je dobrá jen tak na cibulce s vajíčkem, nebo s dušenými žampiony a smetanou. Momentálně ji chci vyzkoušet místo masa do omáčky na špagety.
   Nakonec malá poznámka. To, že u Vás tak úporně roste znamená, že je pro Vaše zdraví důležitá. Už staré báby kořenářky podle toho, jaké byliny u koho rostly dokázaly určit, jakými neduhy trpí osazenstvo domu.

 2. Aleš Odpovědět

  Dobrý den, zahrádku mám z navážky různých druhů hlín z bazénu a zahrad a Šruchu tam mám hojně. Ani sucho na ni moc nepomáhá. Jestli je opravdu jedlá, přestanu pěstovat zeleninu a nechám tam jen tu…….. 🤔

 3. Luboš Kalina Odpovědět

  Je to nejhorší plevel, který se muže objevit na poli. Mohu potvrdit, ze je to nezničitelný plevel na který nic nefunguje.
  Byl bych velice rád za každou radu jak se tohoto plevele zbavit.
  Kdo by měl zájem si tuto “neplechu” odnést a použit do salátu, tak má možnost. Na zahradě jí mám nevyčerpatelné množství. Zahrada se nachází v CHKO České středohoří.

  L. Kalina

 4. Žočka Odpovědět

  Pro někoho trest, pro někoho odměna. Jednoduše baštit, baštit a baštit….je opravdu výborná, chce to jenom trochu experimentovat.

 5. Martin Odpovědět

  Dobrý den, tento plevel je opravdu nejhorší..dnes jsem vyplel dva kbelíky tak pokud má někdo zájem k 15 kilové kýtě, rád poskytnu..slepice to konzumují s chutí..po podkopnutí vydrží několik dní na slunci neschne jen vadne..pokud se rozšířila pak pomáhá jen velmi pravidelné pletí okopávání tak si raději nechte zajít chuť a nasadte salát..

 6. Josef Odpovědět

  Šrucha jako plevel- nejlépe podle mojí zkušenosti účinkuje herbicid BANVEL, musí se použít záhy, než vytvoří plevel semena.Josef

 7. erarfg Odpovědět

  Mohu potvrdit, že s tímhle plevelem jsem se nesetkával, to až teď poslední roky, se to z ničeho nic ukázalo všude u nás na jihu Moravy, je to velice invazivní plevel a připadá mi, že se to snad nemnoží semeny ale jak kdyby to byla houba a množila se výtrusy. Nenecháváme to kvést, ničíme to neustále a roste to stejně víc a víc…

 8. Jana Odpovědět

  Proč pořád bojujete s rostlinami a trávíte je, trávíte tím svoje životní prostředí a ten kruh se jednu uzavře. Kašlete na herbicidy, fakt je to lepší sníst

 9. Eva Odpovědět

  Objevila se mi na záhonech mezi růžema hojně letos, myslela jsem, že je to plevel :-), dužnatá je hodně, pravidelně jsem i s kořínky odstraňovala :-), asi se jí u nás líbí :-). No zkusím jí ochutnat :-).

 10. Mirka Birtusová Odpovědět

  No vidíte, a já bych ji chtěla. Ochutnala jsem ji jednou na Moravě a je dobrá, ale u nás v pod Krkonošema neroste. Jenže mne tehdy nenapadlo si ji k nám přenést a pokusit se ji zde pěstovat. Tak snad na ní ještě natrefím a zkusím to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *