Šrucha zelná: Skvělá rostlina, po které běžně šlapeme

Šrucha zelná

Co si budeme povídat, každý den šlápneme na různé rostliny. Stejně tak mnohé necháme jen tak bez povšimnutí. Především ty plevelné likvidujeme na počkání, aby se dařilo těm, které se snažíme pěstovat. Přesně mezi takovéto rostliny patří šrucha zelná. Možná znáte jinou šruchu, a to konkrétně velkokvětou, jež je ryze dekorativní a má krásné květy. Šrucha zelná označovaná latinsky jako Portulaca oleracea je přitom skvělou užitkovou rostlinou, na níž si lze dokonale pochutnat. Nevěříte? Pak nepřestávejte číst…

Jak šrucha zelná vypadá?

Tradičně se tato rostlina řadí mezi rozchodníky, nicméně v mnohém připomíná tlusticovité rostliny. Minimálně listy jsou ve srovnání s tlusticí nápadně podobné. Jedná se o jednoletku, která začíná rašit už na počátku června. Malé klíční rostlinky jsou naprosto nenápadné, nicméně jejich růst je doslova expresní. Plazivé načervenalé stonky postupně začínají tvořit větší skupenství a podobají se jakési rostlinné chobotnici. Stonky jsou silně dužnaté a mají oválný tvar. V srpnu se začnou na rostlinách objevovat titěrné žluté kvítky.

Šrucha zelná

Foto: Radek Štěpán

Kde roste šrucha zelná?

Vcelku ráda má mezery v chodnících. Najdeme ji ale klidně i okolo obrubníků. Výjimkou nejsou ani značně sešlapané travní plochy ve městech. V takových lokalitách ji pochopitelně sbírat nebudete. Mnohdy je ale klidně i přímo na záhonu. Vyroste mezi užitkovými rostlinami a rychle se větví. Tady už ji lze jednoduše celou vytrhnout včetně kořene. Jinak se většinou každým rokem nachází na stejných místech, množí se jednoduše samovolně samovýsevem. Vyhazovat ji by byla škoda, sví kuchyňské využití totiž má.

Šrucha zelná

Foto: Radek Štěpán

Mladá bylinka před kvetením je ideální

Pokud máte na zahrádce šruchu zelnou nyní, můžete ji bez obav sbírat a využít do letních salátů. Má jemně nakyslou chuť, bude se jistě hodit. Perfektně ladí také s rajčaty, do salátu se hodí i s ostřejšími zálivkami.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.