Zalévání záhonů a trávníku: Zaostřeno na rozdělovače, postřikovače a boxy na hadice

Zalévání

Léto je v plném proudu, čemuž pochopitelně odpovídá i počasí. Teploty se pohybují klidně i na 30 stupni Celsia. Na jednu stranu je to skvělé, protože můžeme využít zahradní bazény a sprchy. Na stranu druhou se neobejdeme bez pravidelného kvalitního zavlažování záhonů i trávníku. Máte-li dostatek nejrůznějších rezervoárů na užitkovou vodu, rozhodně se není čeho obávat. Jen málokdo ale dokáže takto zavlažovat po celou sezonu. Bez hadice napojené na řád to asi nepůjde. Ať už je vaše situace jakákoli, neobejdete se bez nejrůznějších rozdělovačů, zavlažovačů, postřikovačů a boxů na hadice. Právě na tyto tři komponenty zavlažování se soustředíme podrobněji v tomto článku.

Rozdělovače nejen pro kropení trávníku

V první řadě se soustředíme na rozdělovače. Ne zřídka se stává, že potřebujete pracovat se dvěma proudy vody. Jinými slovy, jednu hadici je zapotřebí rozdělit na dvě. Učinit tak lze prostřednictvím několika rozdělovačů. Vybírat lze jak z klasických 2 a více cestných ventilů. Výborné jsou především variace mající ventily uzavíratelné otevíratelné pouhým jednoduchým otáčivým mechanismem. Bez problémů tak ihned víte, který ventil je uzavřený a jaký naopak otevřený. Vynikající je tento mechanismus i u dalších větších rozdělovačů na několik proudů vody. Jeden může jít třeba do růžice postřikující trávník a druhý na zalévání rostlin ke kořenům.

Postřikovač

Postřikovače v několika variacích

Samotnou růžici postřikovače se vyplatí volit zejména podle účelu jejího používání. Jestliže potřebujete variantu na zalévání, pak můžete vybírat ze dvou variací. První představuje jakousi pistoli s otáčivou hlavou. Pistole disponuje hned několika režimy, mezi které patří třeba:

  • přímý silný proud,
  • postřikovač,
  • sprcha,
  • rosení,
  • středně silný proud
  • a další.

Jinak není problém vybírat i růžice pouze otáčivé nabízející pouze silnější proud soustředěný do jednoho místa nebo rozprašování vody. Na postřik trávy se vybírají specifické rozprašovače, jež jsou mnohdy i otočné a pracují s několika cykly.

Postřikovač

Ochrana hadice je na místě

Kvalitní zahradní hadice si určitě nekupujete na jednu jedinou sezonu. I proto se vyplatí nenechat je válet po zemi. Optimální volbou jsou bubny a boxy na zahradní hadice. Prodávají se v provedení nástěnném, kdy je lze ukotvit na stěnu, nebo klasickém s kolečky. V druhém případě můžete s hadicí popojíždět a postupně ji rozmotávat.

Navíječ hadice

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.