Pěstování okurek na síti může zabránit plísňovým onemocněním

Okurky

Říká se, že v jednoduchosti je krása. A pěstování okurek na síti to jenom dokazuje. Tato metoda přináší spoustu výhod. Využívá toho, že okurky jsou původem popínavé rostliny, takže se po síti budou pnout téměř samy. Nevýhodou této metody je větší finanční nákladnost a také náročnost. To je ale vykoupeno zase výhodami, které vertikální pěstování přináší.

Výhody pěstování okurek na síti

Pěstování okurek na síti ve vertikální poloze přináší spoustu výhod. Zde je jejich výčet:

  • Úspora místa: při vertikálním pěstování potřebujete na okurky méně místa.
  • Vzdušnost: díky tomu jsou okurky chráněny před houbovými a plísňovými onemocněními.
  • Snadná sklizeň: plody není tak snadné přehlédnout, jako když je pěstujeme horizontálně.
  • Čisté plody: protože se plody nedotýkají zeminy, jsou i po dešti krásně čisté.
  • Snadná aplikace ochrany: pokud se rozhodnete aplikovat na listy různé postřiky, které je mají ochránit před nemocemi, díky vertikální poloze to půjde lépe.
  • Více sluníčka: ve vertikální poloze jsou okurky nejenom vzdušnější, ale mají také větší přístup ke sluníčku. Díky tomu mají sytější barvu.
  • Delší sklizeň: nespornou výhodou je delší sklizeň okurek, a to díky vertikální poloze.
  • Zálivka bez pokropení listů: díky tomu, že listy jsou uchyceny na síti, nehrozí jejich namočení při zálivce. I tím je sníženo riziko vzniku plísní.

Okurky

Foto: Pixabay

Výroba opěrné sítě

Aby vše fungovalo tak, jak má, je zapotřebí si síť vyrobit správně. Důležitá je zejména dostatečně silná opěrná konstrukce, kterou mohou tvořit jen železné tyče nebo dřevěné kůly. Ty rozmístěte v řadě ve vzájemných vzdálenostech dva až tři metry. Jejich výška nesmí být menší, než 2 metry. V horní části kůlů bude nosný drát, který bude držet síť. Kupte si tu z polypropylenu, která má velikost ok 15 x 15 cm. Mezi jednotlivými řadami okurek ponechte vzdálenost asi 1 metr.

Okurky potřebují pomoci

Okurky se vám samy na síť nezačnou pnout, budete jim muset na začátku pomoci. Uděláte to tak, že hlavní vrchol okurek zapletete do sítě. Po čase už bude rostlina růst na síti sama.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/pestovani-okurek-na-siti-20220526.html?utm_medium=sekce-z-internetu&utm_source=www.seznam.cz&cx_testId=4&cx_testVariant=cx_1&cx_artPos=0#cxrecs_s

https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovanim-okurek-na-siti-je-ochranite-proti-plisni-a-usetrite-misto.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!