Slunečnicový olej ve spíži – využijte ho trochu jinak a dopřejte si léčivou masáž

Slunečnice

Historie využití slunečnice roční (Helianthus annuus), které se také někdy říká letní nebo obecná, je poměrně dlouhá. Aztékové ji používali pro rituální účely, Inkové si pak mnohem víc cenili jejích semen. Když však dorazila do Evropy, dlouho byla považována jen za dekorativní rostlinu.

Teprve v 19. století se hojněji rozšířilo použití oleje lisovaného ze semen. A úplně nakonec přišla na řadu i slunečnicová mouka, dnes tak oblíbená zejména při bezlepkovém pečení.

Slunečnicový olej jako skvělé masážní médium

Málokdo však ví, že slunečnicový olej (zejména ten nejkvalitnější zastudena lisovaný) se skvěle hodí i na masáže. Skvěle totiž prohřívá a pokud ho smícháte i s dalšími ingrediencemi, může vám pomoci od bolesti kloubů a svalů anebo přispět svým dílem ke zklidnění před spánkem.

Slunečnice - včela

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na klouby a svaly je perfektní kombinace s chilli

Vezměte cca půl litru kvalitního slunečnicového oleje a vložte do něj 1-2 chilli papričky. Nechte šest týdnů na chladném a temném místě. Po této době přeceďte a používejte k masáží namožených svalů nebo bolavých kloubů. Doporučujeme vzít si rukavice. A před prvním použitím otestujte směs na menším kousku kůže. Zjistíte tak, jestli vás neohrožuje nepříjemná alergická reakce.

K uklidnění pomůže ten správný esenciální olej

Vezměte si k ruce 250 ml slunečnicového oleje a přidejte k němu stejný díl mandlového oleje. Přidejte esenciální olej z meduňky nebo levandule (cca 10 kapek) a máte hotovou směs, ideální pro masáž spánků před spaním nebo při migréně. Ulevuje, uklidňuje a nádavkem pečuje o pokožku a krásně voní.

Nedovolte, aby se domácí masážní olej rychle zkazil

Je však nutné myslet i na konzervaci. Pomůže vám s ní uměle přidaný vitamín E nebo esenciální rozmarýnový olej.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)