WC – Česnek trojzrnný

Česnek trojzrnný: druh divoké cibule má zajímavé využití v kuchyni

Česnek trojzrnný (Allium tricoccum) je původem ze severní Ameriky – najít ho můžeme po východní části kontinentu – jak v Kanadě, tak také ve Spojených státech. Listy této rostliny připomínají listy konvalinky nebo medvědího česneku. Jsou jemné, šiřoké a mají tenkou stopku ve tvaru póru, která se táhne do nevýrazné cibule. Listy mají zelenou barvu a stonek může být bílý nebo růžový. Obvykle se prodává s jedlými kořeny.

Jak tento česnek chutná?

Chuť česneku trojzrnného je pikantní, něco mezi cibulí a česnekem. Má dřevitou, štiplavou vůni. Jedlá je celá rostlina, včetně kořenů. Podzemní cibulovina bude růst do léta a na podzim budou listy nahrazeny květinami a později také semeny. Stárnoucí stonky obsahují drobná kulovitá semena černé barvy. Cibule této rostliny se sklízí na podzim.

Česnek trojzrnný

Česnek trojzrnný: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Allium

Botanický název této rostliny zní česnek trojzrnný, avšak známý je také jako divoký pórek. Je to kvetoucí vytrvalá rostlina, která roste ve shlucích. Je čelenem rodu Allium, do které patří klasický česnek nebo cibule či dokonce pórek. Všichni zástupci rodu Allium mají podzemní cibulky, které mohou produkovat vzdušné stonky. Každá rostlina bude nést květiny v různých barvách v závislosti na druhu. Jedná se o jednu z nejdůležitějších čeledí potravinářských rostlin, která obsahuje nejméně 700 různých druhů, ačkoli pouze malé procento z nich se pěstuje jako plodina v ekonomicky důležitém měřítku.

Nutriční hodnota

Česnek trojzrnný obsahuje vysoké množství silného antioxidantu: vitamínu C. Kromě toho obsahuje také vitamín A v nezanedbatelném množství. To je základní živina pro vývoj zubů, kostí a pokožky u rostoucích dětí. Stejně jako pórek a cibule je také dobrým zdrojem minerálu chrómu, o kterém je známo, že pomáhá metabolizovat tuky. Rampy obsahují stopový minerál selen, u kterého bylo zjištěno, že potenciálně snižuje riziko rakoviny prostaty.

Česnek trojzrnný v kuchyni

Tento česnek je považován za kulinářskou pochoutku. Jeho jemný tvar a struktura spolu s výraznou chutí z něj činí univerzální potravinu. Můžeme jej použít v čerstvých i vařených pokrmech. Je možné je použít jako náhražku tradičního česneku nebo cibule, když chceme mírnější chuť (například kvůli dětem). Můžete jej například nakrájet na tenké plátky a podávat syrový v salátech nebo jako ozdobu. Pokud jej ale krátce orestujete, získáte další chuťový profil. Nejlepším společníkem česneku trojzrnného jsou další jarní rostliny, jako je sladký hrášek, mladý salát, ředkvičky nebo třeba citrusy. Používat jej můžete do omáček, do těstoviny, do polévek, do rizota nebo na pizzu. Velice dobře fungují s vejci, drůbežím masem, bramborami, sýry. Bylinnými společníky jsou fenykl, bazalka, máta a koriandr.

Česnek trojzrnný: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *