Česnek

Sklizeň česneku je tady: Nepřipravte se o úrodu a dobře ho skladuje

Kdo by nechtěl mít doma co možná nejdelší dobu kvalitní česnek? Asi každý. Ne všem se ale podaří sklidit úrodu včas. Bohužel se tak můžeme připravit o poměrně solidní výnosy. Trvanlivost česneku je totiž při pozdní sklizni minimalizována. My se proto podíváme podrobněji na to, kdy česnek sklízet a jak ho sušit a skladovat.

Kdy přichází čas sklizně?

V podstatě od začátku měsíce června až do srpna. Vše se odvíjí od konkrétní odrůdy. Rostliny dozrávají v horizontu 16 až 36 týdnů po výsadbě. Třeba nejdříve sklízíme rané odrůdy, jako jsou Anton č Bjetin. Nejdéle naopak na záhonku zůstává Benátčan. Obecně se hovoří o tom, že nepaličáky by se měly sklízet v době, kdy má cca polovina rostlin polehlou nať. Když se sklízí, měly by mít cca 3 až 4 slupky. U paličáků se tak činí tehdy, kdy je u nich ještě 5 dužnatých listů a zhruba 4 až 5 slupek. Jinak je jakýmsi indikátorem stvol jdoucí později do květu. Ten se u rostlin stříhá. U jedné je ale vhodné jej nechat. Bývá zkroucený. Čas sklizně se indikuje tím, že se narovná.

Česnek

Sklizený česnek: Zdroj obrázku Pixabay.com

Nať musí zůstat

Sušení česneku je vcelku jednoduché. Rostliny se svazují po nějakých 15 až 20 kusech a rozvěsí na místo, kam nedosáhne sluníčko. Musí tady také dobře proudit vzduch. Jestliže nemáme kvalitnější česnek s natí, pak je možné palice rozložit na roštech nebo přímo na podlaze. Česnek se bude sušit cca měsíc. Vynikající je také pletení česnekových copů. To už chce ale trochu praxe. Po sušení se v tomto případě česnek zkracuje na 3 cm a kořen na 0,5 cm.

Česnek na poli

Česnek na poli: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pár rad ke skladování česneku

Důležité je mít pro skladování optimální podmínky. Teplota by se měla pohybovat kolem nuly a česnek nesmí být vystavený nějakým větším mrazům. Rozhodně musí být v průvanu na místě, které je správně větrané. Vydržet by měl až do příští sezony.

Sklizený česnek: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

 1. Josef Odpovědět

  Pane autore, o co, že na obrázku je cibule ? Musím se Vám přiznat, že sem chodím především kvůli překvapení. A v tom mě zklamete málokdy.

 2. Josef Odpovědět

  Pane autore, o co, že na spodním obrázku je cibule ? Musím se Vám přiznat, že sem chodím především kvůli překvapení. A v tom mě zklamete málokdy.

 3. Josef Odpovědět

  Pan redaktor – odborná rychlokvaška, jako na mnoha dalších postech.
  Odborníci na svých místech, s tím se „musíme“ smířit.

 4. Laco Odpovědět

  Naprosto perfektní rada na uskladnění česneku. Místnost, kde je teplota kolem nuly a průvan vzduchu, tak tu najdete v každém panelákovém bytě či v každém rodinném domě.

  1. Josef Odpovědět

   Česnek můžete bez obav skladovat zavěšený venku tak, aby na něho nepršelo a nesvítilo přímé slunce, nejlépe v celodenním stínu. Mínus 10 st. C mám mnohokráte vyzkoušeno a to zcela bez následků. Daleko horší je teplo nad +10 st. C, to se múžou budit různé houby, zvláště za vlhka a co nejhorší, tak začíná pracovat vlnovník česnekový, roztoč, který Vám uskladněný česnek dosti svižně zničí. Naštěstí nejde na všechny odrůdy, některé nepaličáky vůbec nenapadá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *