Sklizeň česneku je tady: Nepřipravte se o úrodu a dobře ho skladujte

Česnek

Kdo by nechtěl mít doma co možná nejdelší dobu kvalitní česnek? Asi každý. Ne všem se ale podaří sklidit úrodu včas. Bohužel se tak můžeme připravit o poměrně solidní výnosy. Trvanlivost česneku je totiž při pozdní sklizni minimalizována. My se proto podíváme podrobněji na to, kdy česnek sklízet a jak ho sušit a skladovat.

Kdy přichází čas sklizně?

V podstatě od začátku měsíce června až do srpna. Vše se odvíjí od konkrétní odrůdy. Rostliny dozrávají v horizontu 16 až 36 týdnů po výsadbě. Třeba nejdříve sklízíme rané odrůdy, jako jsou Anton č Bjetin. Nejdéle naopak na záhonku zůstává Benátčan. Obecně se hovoří o tom, že nepaličáky by se měly sklízet v době, kdy má cca polovina rostlin polehlou nať. Když se sklízí, měly by mít cca 3 až 4 slupky. U paličáků se tak činí tehdy, kdy je u nich ještě 5 dužnatých listů a zhruba 4 až 5 slupek. Jinak je jakýmsi indikátorem stvol jdoucí později do květu. Ten se u rostlin stříhá. U jedné je ale vhodné jej nechat. Bývá zkroucený. Čas sklizně se indikuje tím, že se narovná.

Česnek

Sklizený česnek: Foto Pixabay

Nať musí zůstat

Sušení česneku je vcelku jednoduché. Rostliny se svazují po nějakých 15 až 20 kusech a rozvěsí na místo, kam nedosáhne sluníčko. Musí tady také dobře proudit vzduch. Jestliže nemáme kvalitnější česnek s natí, pak je možné palice rozložit na roštech nebo přímo na podlaze. Česnek se bude sušit cca měsíc. Vynikající je také pletení česnekových copů. To už chce ale trochu praxe. Po sušení se v tomto případě česnek zkracuje na 3 cm a kořen na 0,5 cm.

Česnek na poli

Česnek na poli: Foto Pixabay

Pár rad ke skladování česneku

Důležité je mít pro skladování optimální podmínky. Teplota by se měla pohybovat kolem nuly a česnek nesmí být vystavený nějakým větším mrazům. Rozhodně musí být v průvanu na místě, které je správně větrané. Vydržet by měl až do příští sezony.

Sklizený česnek: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.