Červená řepa: zasévat můžete i v červenci

Červená řepa

Ačkoli spousta zahradníků má tendence zasévat červenou řepu již brzy na jaře, vyplatí se s tím počkat. Takto brzy zasazená řepa má tendence vybíhat do květu, což je efekt nežádoucí – a projeví se na chuti výsledných plodin. Na druhou stranu nemá červená řepa ráda mrazy, a proto je červenec posledním měsícem, kdy ji můžete zasévat. Vzhledem k tomu, že salátová řepa má vegetační období 90 až 140 dní (a zkušenostem s počasím v minulých letech), se nemusíte obávat, že ji nestihnete sklidit.

Řepa pro přímý výsev

Semínka červené řepy nemusíte předpěstovávat doma. Stačí, když je kdykoli od konce května až do července vysévat přímo na záhon. Jednotlivé řádky od sebe vytvořte ve vzdálenosti 30 až 35 centimetrů. Semena umísťujte do hnízd po třech a tato hnízda budou ve vzdálenosti asi 20 centimetrů. Po vzejití semen rostlinky vyjednoťte – vždy nechte tu, která se má nejvíce k světu (nejeví známky poškození, listy jsou krásné a větší než u rostlin, které vytrhneme).

Červená řepa

Červená řepa: Zdroj obrázku Pixabay.com

Péče o rostlinky

Jakmile semínka zahrnete půdou, pořádně je zalijte. Pak už zalévejte jen podle potřeby – tedy v případě horkých dnů, kterých je v létě bohužel většina. Půda nemusí být příliš výživná, během vegetace je ale dobré ji přihnojit (uzrálým kompostem nebo rostlinnými výluhy).

Jaké odrůdy se hodí pro letní výsev?

Odrůdy vybírejte podle délky vegetačního období, abyste je sklidili. Vegetační období červené řepy může být od 90 do 140 dnů, což znamená, že toto rozmezí je poměrně velké. První úrody se tak můžete dočkat už na konci léta. Vybírejte z odrůd, jako je Renova, Pablo F1, Kahira či Monika. Tyto odrůdy můžete konzumovat ihned či po uvaření.

Co s červenou řepou?

Červená řepa je velice zdravá, a aby přišla o co nejméně živin, měly byste si ji dopřávat co nejvíce čerstvou. Právě to je výhoda letního výsevu – řepa má sice menší bulvy, ale je chutnější pro přímou konzumaci. Můžete ji nakrájet na tenké plátky a přidat do jakéhokoli zeleninového salátu. Řepa z letního výsevu se také skvěle hodí pro zavaření vcelku. Můžete ji ale zavařovat také obvyklým způsobem (na plátky, kostičky či nudličky).

Červená řepa: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!