Samosběr jahod je v plném proudu: Nevyrážejte hned na první pole

Samosběr jahod

Jen velmi složitě bychom hledali člověka, který nemiluje jahody. Tyto skvělé šťavnaté plody s multifunkčním využitím jsou chuťově jedinečné. Sbírat je ovšem až na některé výjimky typu stáleplodících jahod či měsíčních lze pouze několik týdnů. Aktuálně jsou jahody červené a stačí se jen vydat je sbírat. Nemáte doma větší políčko? Nevadí, můžete vyrazit na některý ze samosběrů. Rozhodně si ale rozmyslete, kam vyrážíte. I u samosběru jahod je zapotřebí přemýšlet.

Cena v hlavní roli

V první řadě se zaměřte na cenu samosběru. Zpočátku sezony se cena za kilogram může šplhat až někam k 70 korunám za kilogram. To je docela hodně, když jahod yv supermarketu z cizí produkce se prodávají za totožné peníze, někdy i levněji. Jasně, kvalita bývá většinou jinde, ale… Počítejte s tím, že tradičně se ceny za jahody pohybují okolo 50 korun. Pokud se dostanete níže, bonus pro vás. Liší se mimo jiné často i tím, jestli sbíráte v místech s malými plody, nebo naopak jahodami velkými.

Jak je to s postřiky?

Rozhodně se vyplatí zjistit si o konkrétním pěstiteli nějaké ty reference. Ne vždy se setkáte s tím, že jsou jahody pěstovány v bio podobě. Pěstitelé často s vidinou vyššího výnosu a logicky i zisku používají nejrůznější chemické prostředky. Tím pádem nemusíte jíst zrovna pouze vitamíny napumpované plody.

Samosběr jahod

Aktuální stav úrody

Než vyrazíte na pole s jahodami, zjistěte si také, jak jsou na tom s aktuálními výnosy. Může se totiž klidně stát, že dorazíte a nebude co sbírat. Většina provozovatelů samosběrů jahod má odrůdy, jež pokryjí kompletně celou sezonu, nicméně může se stát, že narazíte na proluku, což je samozřejmě nepříjemné.

Služby u konkrétního samosběru

Rozhodně by se mělo jednat o oficiální samosběr, tudíž obdržíte účtenky. Dobře se podívejte na kvalitu jahod nacházejících se na poli. Prodejce by měl dát k dispozici jak košíky ke sbírání, tak i papírové či jiné nádoby pro vás na převoz jahod. V neposlední řadě je dobré znát i otevírací dobu. Ideální je jít brzy ráno, nebo večer, kdy už není takové horko.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.