Klanopraška: Léčivá liána u vás na zahradě

Klanopraška čínská (Schizandra chinensis) je liána, která patří do čeledi klanopraškovitých. V České republice je poměrně hojně pěstovaná jako okrasná rostlina, ačkoli její původ je ve východní Asii. Tato dřevitá liána produkuje střídavé listy a bělavé květy, ze kterých se posléze tvoří červené bobule. Ty jsou jedlé a navíc mají léčivé účinky.

Co skrývají bobule uvnitř?

Klanopraška patří k velice oblíbeným rostlinám, které jsou v čínské lidové medicíně. Bobule obsahují ze svých téměř 30 % vitamín C. Jejich další součástí je vitamín E. Nejdůležitější látkou nacházející se v bobulích je ovšem schizandrin. Právě ten poskytuje základní léčivé účinky. Mezi ty patří léčba vyčerpání, deprese, ospalosti, chudokrevnosti, slabozrakosti. Klanopraška dále zlepšuje potenci u mužů, zvyšuje pracovní výkon a dodává chuť do života.

Šarlatově červené bobule

Protože květy nejsou samosprašné, je potřeba vysadit více rostlin. Květy jsou samčí a samičí, a ze samičích se tvoří červené bobule, které v souhrnu mají až 10 cm. Jedna bobule může mít přitom velikost až 1 cm. Používají se spíše jako koření nebo čaj (odvar či výluh), než jako ovoce. Každá bobule obsahuje 1 až 2 semena. Dozrávají na konci srpna, v říjnu dochází k opadávání listů. Mohou se sklízet až po prvním přemrznutí.

Pěstování klanoprašky čínské

I když se uvádí, že rostlina dokáže snášet i mrazy do -35 °C, po zahájení vegetačního období je však možné její poškození mrazíky. Mladé rostliny se vyplatí přes zimu přikrývat. Předčasnému rašení (a případnému poškození mrazíky) můžete zabránit prostřednictvím mulčování – to má navíc v létě ještě jednu výhodu: udržuje vlhkost v půdě.

Po vysazení začne rostlina růst velmi pomalu, ke zrychlení růstu dochází tak třetím rokem. Dorůst může do délky až 10 metrů. Dobře se mu bude dařit tehdy, když jej vysadíte tam, kde je vlhko – má totiž velice mělký kořenový systém. Poskytněte jí nějaký plot nebo jiné opěrné zařízení, po kterém se tato liána může vinout. Pro vysazení je nejlepším obdobím časné jaro.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!