Zahradní hadice

Jak vybrat zahradní hadici v několika krocích

Hadice, pomůcka, bez které se obejde jen málokterý majitel zahrady. Její nákup by se tedy měl stát jakousi samozřejmostí. Přesto se nemusí jednat o nijak jednoduchou záležitost. Vždyť na trhu se lze setkat se spoustou různých modelů. Právě z toho důvodu se v následujících řádcích soustředíme na to, podle jakých aspektů tento zahradní sortiment vybírat. Přece jenom, nejedná se o věc, která by měla sloužit pouze krátkodobě a mnohé variace stojí nemalé finanční prostředky.

Vnitřní průměr hadice

V první řadě se rozmyslete, jestli chcete hadici 1/2″ nebo 3/4″. První variace se vyznačuje pochopitelně vyšším průtokem. Častější je ovšem používání tenčí hadice. U ní se setkáváme s vyšším tlakem a také s tím, že se pohodlněji navíjí na buben a je pochopitelně skladnější. Vše se odvíjí od účelu využití hadice.

Tloušťka a váha hadice

Jestliže zvolíte 1/2″ hadici, pak by hmotnost měla začínat na hodnotě 115 g na 1 metr délky. Podle hmotnosti se dá také vcelku jednoduše poznat tloušťka stěny. Čím je hadice tenčí, tím bude samozřejmě její váhy nižší. Optimální je volit poměrně solidní tloušťku stěny, jinak se pochopitelně bude hadice lámat, což není zrovna nejpříjemnější. Když voda přestane v polovině zalévání téct, radost mít jistě nebudete. Tloušťka je také velmi důležitá z pohledu celkového tlaku, který je schopna hadice utáhnout. Poruchový tlak se u hadice pohybuje v rozmezí od 15 do 30 barů. Jestliže budete mít k dispozici skvělý osvědčený zahradní systém zavlažování a zapojíte do něj obyčejnou hadici, s největší pravděpodobností se potážete se zlou a hadice se prostě vysmekne kvůli vysokému tlaku.

eObuv slevový kupon využijete na boty, hadice levně seženete také

Když kupujete zahradní i vycházkovou obuv se slevovými kódy z https://buykers.com/cz/slevove-kody/eobuv, seženete i značkové modely poměrně levně. Stejně tak přistupujte k výběru té správné zahradní hadice. No name modely vypadají hrozně už jen na pohled. Výrobce si prostě nedal tu práci, aby svůj produkt co nejvíce prodal! Možná věděl proč. Některé levné hadice skutečně za moc nestojí a už na obalu třeba uvidíte, že se konkrétní hadice na několika místech láme.

Zahradní hadice

Odolnost vůči teplu

Když kupujete některou ze standardních hadic na našem trhu, bude nejspíše dimenzován maximálně do 60 °C. U velmi levných modelů se setkáte s dimenzováním do pouhých 50 °C. Optimální je zvolit variantu, která bude odolná klidně i do 100 °C! Budete mít jistotu, že v létě při vysokých teplotách nenastane žádný problém. Jinak se podívejte i na spodní hranici dimenzování hadice. Některé dokážou přečkat bez úhony i -20 °C. Většinou ovšem hadice na zimu pochopitelně schováváme.

Průhledné hadice jsou praktičtější

Na barvě hadice až tolik nezáleží. Určitě se ale vyplatí zvolit průhlednou variantu, protože jasně vidíte usazeniny, které mohou ulpět na vnitřních stěnách samotné hadice. Jinak stoprocentně počítejte s tím, že černé hadice se mnohem snáze ohřívají, což pokaždé také není optimální. Tmavá vrstva řasy ovšem dokáže do jisté míry zamezovat zanášení vnitřního prostoru hadice.

Sdílet

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *