Rostou? Co poradit houbařům, aby byli úspěšní

Hřib dubový

Léto je v plném proudu, a tak není divu, že se většina z nás neskutečně těší na houbaření. Vyrazit ale s košíkem do lesa jen tak není ideální. Zvláště nyní, když je vcelku sucho a houby rostou pouze někde. Optimální je tedy řešit houbaření s trochu preciznější přípravou. Co všechno je vhodné brát v potaz? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Víte, kolik napršelo?

Musíme si zvyknout na fakt, že srážky mají výrazně lokální charakter. Plošné deště přijdou, ale většinou až po sezoně, případně je jich minimum. I proto se vyplatí sledovat předpověď počasí. I ta ale není vždy nejpřesnější. Máte-li doma srážkoměr, rozhodně ho využijte. Bude zřejmě průkaznější než předpovědi počasí a také daleko lepší než vzkazy mnohých rádoby houbařů na sociálních sítích. Situace je bohužel taková, že v některých oblastech nenajdete dokonce ani nejedlou houbu, zatímco jinde lidé nosí koše.

Hřib dubový

Lokality s dostatkem vody

I přes nižší množství srážek najdeme místa, kde voda stále přebývá. Ostatně ani houby nyní nerostou pouze v lese samotném. Naopak, najdeme je spíše tam, kde dokáže vláha proniknout až k zemi ve větším množství. Charakteristické jsou především okraje lesa, parky, rybníky, okolí nejrůznějších vodních toků, mokřady či lužní lesy. Dokonce se lze setkat s houbami i na okrajích silnic a v příkopech, kde se drží voda, která se sem dostane z břehů.

Hřib dubový

Houbařská tichá pošta

Přesně tak fungují různé fóra a sociální skupiny houbařů. Jasně, žádný houbař neprozradí to či ono konkrétní místo, ale na lokalitu skoupý zřejmě nebude. Houby bohužel kvůli počasí do značné míry migrují, a ta houbařům často nezbývá než se vydávat právě do lokalit, kde aktuálně rostou. My jsme byli úspěšní minulý týden v Hostýnských vrších, což dokladují fotografie. Nicméně i tady už jsou houby značně suché a červivé. Postupně přestávají v důsledku dlouhodobého sucha růst. Také jsme se vesměs setkali jen s hřibem dubovým a holubinkami.

Hřib dubový

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.