Jak odstranit rez z dlažby? Máme pro vás triky

Zámková dlažba

Také máte na zahradě místa, u nichž řádný úklid neustále odkládáte, protože vám jejich čištění přijde příliš náročné? Pokud mezi ně počítáte i rez na dlažbě, pak už zcela jistě nemusíte. Ukážeme vám, jak si s touto nepříjemností poradit jen za pomoci prostředků, které najdete v garáži nebo doma v kuchyni.

Kombinace octa a soli vás nejspíš nepřekvapí. Pověst tohoto univerzálního čističe rozhodně přesahuje hranice běžného domácího využití. Ale věděli jste, že ještě lépe vám může posloužit brzdová kapalina?

Na běžné odstranění rzi postačí ocet a sůl

Vezměte si k ruce 100 ml vinného octa (je o něco šetrnější než ten běžný) a rozmíchejte v něm dvě velké lžíce soli. Máte? Pak tento univerzální čistič naneste na znečištěná místa a nechte asi půl hodiny působit. Rez se začne ztrácet přímo před očima.

Dlažbu stačí dočistit kartáčkem a na závěr přelít studenou vodou a vytřít do sucha. Jestliže aplikujete ocet a sůl i na „původce celého problému“, například kapající kohoutek, odstraníte rez také. Aby ovšem ocet dál nepoškozoval kovové součásti, zneutralizujte ho na závěr použitím jedlé sody. Opět opláchněte vodou.

Náš tip: Pokud jsou na dlaždicích stále patrné stopy rzi, zopakujte čištění octem a kuchyňskou solí ještě jednou.

Na opravdu zažranou rez platí brzdová kapalina

Tohle byste nejspíš nečekali, ale je to tak. Stačí jí opravdu maličko. Vezměte si rukavice a nalijte ji na postižená místa. Nechte působit. Mnohdy stačí už 15 minut a můžete drhnout. Víc než půl hodiny však nedoporučujeme. Zbytky rzi opět odstraňte kartáčkem, dočistěte postižené místo studenou vodou a máte hotovo.

Pokud rez nezmizí zcela beze zbytku nebo po ní zůstanou zabarvená místa, zopakujte celý postup ještě jednou. Jde o ověřený a spolehlivý prostředek nejenom do zahrady, ale i do domácnost.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)