Jak zazimovat okrasné trávy, aby jim zima neublížila

Travina

V moderních zahradách jsou často součástí jejich okrasné části také různé druhy trav. Není to jen zelený travnatý koberec, ale také další traviny, které jako originální doplněk vytvářejí zajímavé detaily. Jak byste je měli připravit na zimu, aby ji ve zdraví přečkaly?

Ozdobou v létě i v zimě

Okrasné traviny jsou v současné době poměrně oblíbenou ozdobou zahrad. Mohou vytvářet hezké zákoutí u bazénu, nebo být nepřehlédnutelným solitérem. Jejich výhodou je hlavně to, že zahradu zdobí nejen v hlavní sezóně, ale je pěkný pohled na ně i v zimním čase. Jenže na zimu je nutné udělat pár základních kroků, bez nichž by jim chlad mohl ublížit.

Vysoké trávy nestříhejte

Základní pravidlo u vysokých trav říká, že byste je neměli na zimu stříhat, i když se to samo nabízí. Jsou uschlé a jejich barva plynule přešla ze zelené v béžově hnědou. Pokud byste ale takto učinili, je dost možné, že vlivem vlhkosti by jim mohly uhnít kořeny. Mráz jim nevadí, ale příliš vody ano. Lépe ale snášejí suchou zimu. Jenže poručit větru a dešti zatím neumíme, tak je nutné se počasí přizpůsobit.

TravinyFoto: Pixabay

Doplňte potřebné živiny

Přestože okrasné traviny jsou schopné růst i v chudých půdách, trochu té výživy pro bujnější růst také potřebují. Na podzim jim proto dopřejte hnojení univerzálním hnojivem a klidně okolo trsů navezte kůrový mulč, jenž brání prorůstání plevele a také chrání aspoň trochu před teplotami pod nulou. Další volbou jsou oblázky, jimiž záhon s travinou pokryjete.

Vytvořte snopy nebo panáky

Tíha sněhu, který by na vysoké traviny napadal, by způsobil většinou jejich polámání. Jenže co teď, když řezat se nemají? Abyste trávy ochránili, je vhodné je provazem svázat do snopu či panáků, jak se to dříve dělalo s obilím. Travinám tak zajistíte pohodové přezimování a zároveň na zahradě vytvoříte zajímavý detail.

Zdroj info: https://bydleni.instory.cz/1043-nezapomente-zazimovat-okrasne-travy-at-jim-neuhniji-koreny.html

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.