Okraje vykrajovátka lehce zaprašte moukou a další užitečné rady při pečení vánočního cukroví

Další užitečné rady při pečení vánočního cukroví: V první části jsme se zaměřili spíše na obecné rady, tentokrát si sestavíme časový plán a ještě vyšperkujeme pár věcí, díky nimž tentokrát sváteční pečení zaručeně nepokazíte.

Pečení, rozležení, plnění aneb i cukroví potřebuje plán

 • Držte se osvědčených nebo doporučených receptů, teď opravdu není čas na experimenty, pokud chcete vyzkoušet něco nového, udělejte tak s předstihem. Množství ingrediencí dodržujte přesně.
 • Suroviny si vyndejte včas, měly by mít pokojovou teplotu 18-20 °C.
 • Těsta si zadělejte dopředu, všechny potřebují zchladit a uležet. V lednici vydrží i 4 dny.
 • Formičky dobře vymažte, stačí poprvé, a neplňte je až po okraj, těsto trochu vyběhne. Příliš plné formičky nejdou vyklopit. Vyklepávejte je ještě horké.
 • Při vyvalování nepodsypávejte příliš mouky, případně válejte mezi dvěma fóliemi, na silikonové podložce a podobně.

Foto: Pixabay

 • Pokud cukroví drží ve vykrajovátku, namáčejte jeho okraje v mouce.
 • Cukroví z křehkých těst nechte před samotným pečením vychladit na plechu v lednici nebo v chladné spíži.
 • Doporučenou teplotu při vyhřívání trouby zvyšte o 20 °C, při otevření dvířek se trouba ochladí. Po vložení plechu ji snižte na požadovanou teplotu. Pokud pečete na horkovzduch, teplotu naopak o 20 °C snižte.
 • I s těstem na nepečené cukroví se lépe pracuje, je-li trochu ztuhlé.
 • Cukroví dejte rozležet do chladu, ale ne do vzduchotěsných krabic, aby k němu mohla vlhkost. Můžete tomu také pomoci tím, že k němu vložíte půlku jablka. To denně vyměňujte, dokud není cukroví akorát.
 • Máslovými krémy plňte až těsně před Vánoci, případně cukroví uchovávejte v lednici. Mají tendenci se brzy kazit.

Pohoda je také důležitá

Příprava cukroví má být radostná činnost, ne stres a shon. Učiňte si tento čas co nejpříjemnější tím, že si vše dopředu naplánujete, nachystáte a vyhradíte si dostatečný čas. Pokud máte v rodině malé děti, jistě Vám rády pomohou, i když za cenu nepořádku. Pracovat s nimi je radost a na tyto chvilky budete všichni vzpomínat. Když děti nemáte, pozvete příbuzné nebo známé a pečte společně, třeba na střídačku. Cukroví si pak podělíte a strávíte příjemné chvíle nejen pečením, ale i povídáním. Pracujete-li rádi sami, pusťte si příjemnou hudbu nebo koledy, rozdělejte oblíbené víno nebo třeba vaječný koňak. Hodně zdaru a pohody při pečení!

Zdroj: https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/5-uzitecnych-rad-nez-se-date-do-peceni-vanocniho-cukrovi, https://karolinafour.cz/vanoce/zlata-pravidla-pro-peceni-vanocniho-cukrovi/, https://www.svetcukraru.cz/blog/harmonogram-peceni-vanocniho-cukrovi

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)