Opomíjené zásady správného uskladnění brambor. Udrží je co nejdéle čerstvé a bez jakýchkoli klíčků

Brambory

Pokud chcete uskladnit brambory z vlastní zahrádky nebo od soukromého pěstitele, zkuste těchto pár geniálních tipů. Jen tak jim zaručíte co nejdelší trvanlivost. Opomíjené zásady správného uskladnění brambor vám připomeneme.

Brambory jsou jedním z nejčastěji pěstovaných druhů okopanin v České republice. Mají totiž veliký význam v odvětví nesmírně důležitém pro člověka, tedy v gastronomii. Z jejich zásobních orgánů můžeme připravovat mnoho chutných pokrmů, mezi něž patří např. bramborová kaše nebo bramboráky. I když mají hlízy dlouhou skladovatelnost, mohou začít zelenat a klíčit. Naučte se, jak se tomuto nepříjemnému jevu vyhnout.

Brambory

Foto: Pixabay

Vsaďte na kvalitní desinfekci

Nesmírně důležité je mít čistý a dobře větraný sklep. Jen tak zabráníte srážení vlhkosti na zdech a zároveň zamezíte tvorbě nejrůznějších plísní a hnilob. Skvělých výsledků se dočkáte, pokud své sklepní prostory před uskladněním brambor vydesinfikujete. To můžete provést hned dvěma způsoby:

  • za pomoci sirných knotů,
  • vybílením stěn vápnem s modrou skalicí.
  • Nepusťte k nim ani paprsek

Při jaké teplotě skladovat brambory

Dále je třeba dopřát jim tu správnou teplotu. Ideální hodnota se pohybuje okolo 4 až 6 °C. Pokud byste tato čísla překročili, brambory by přibližně koncem ledna začaly nasazovat první klíčky. Uskladněné hlízy je také nutné držet pod neustálou tmou. Dbejte tedy na to, abyste v místnosti zatemnili okna. V opačném případě dojde k opravdu rychlému klíčení.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/brambory-skladovani-30001103.html, https://zahradnickakucharka.cz/znate-zasady-spravne-sklizne-a-uskladneni-brambor-na-zimu/, https://hobby.instory.cz/2733-jak-na-skladovani-brambor-aby-vydrzely-az-do-jara-mame-pro-vas-nekolik-dobrych-rad.html, https://www.akademiekvality.cz/clanek/jak-doma-skladovat-brambory

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)